Как да вземеш заем от финансова институция, без да ти откажат
Най-лесният и удобен начин за решаване на финансови проблеми са кредитите – просто изпращаш заявление, изчакваш отговор и взимаш парите си. Повечето потребители обаче смятат, че предоставянето на всички необходими документи им дава 100% гаранция и няма да има причина да им бъде отказано отпускането на заем.
През последните години обаче, поради тежката финансова ситуация в страната, а и в света, почти половината от потенциалните клиенти на банките получават отказ за кредитиране. Интересното е това се случва дори на хора с немалки доходи. Затова в днешната статия ти разясняваме по какви причини финансовите институции могат да откажат отпускане на заем и как правилно да кандидатстваш, така че да имаш по-голям шанс да бъдеш одобрен.
Кои фактори са от значение при кандидатстване за заем?
Първата стъпка е при кандидатстване за заем е потребителят да предостави минимално количество информация: име, презиме, фамилия, възраст, телефонен номер и текущ адрес. Тази информация се разглежда от специалист във финансовата институция, изучава по-подробно информацията за потребителя и предоставя обратна връзка.
Ето няколко неща, които финансовата институция задължително взема предвид при разглеждането на заявлението ти за заем
Значение на наличието на постоянна работа при кандидатстване за заем
Най-важният критерий, който определя платежоспособността, както и финансовата стабилност на кредитополучателя, е наличието на постоянна работа, както и доходите му.
Значение на възрастта при кандидатстване за заем
По-често младите хора (под 23 години) могат получат отказ за отпускане на кредит, поради постоянната смяна на работата. Пенсионерите (над 70 години) също обикновено биват отхвърляни, поради недостатъчна сигурност.
Значение на кредитната история при кандидатстване за заем
Наличието на просрочия по заеми и кредити увеличава шанса за отказ в заявлението или банката поставя по-строги условия.
Значение на гражданството при кандидатстване за заем
От правна гледна точка е доказано, че събираемостта в случай на забавяне или липса на плащане по заема е по-висока при българските граждани. В някои случаи този фактор не оказва особено влияние при отпускането на заема, ако кредитоискателят има разрешение за пребиваване в страната.
Значение на чистото криминално минало при кандидатстване за заем
Хората с криминално досие се класифицират като ненадеждна категория, така че някои финансови институции директно отхвърлят заявленията им или изискват допълнително потвърждение за финансовата стабилност и платежоспособността на заявителя.
Допълнителни критерии при отпускане на заем
Трябва да имаш предвид, че всяка банка има свои „скрити“ критерии, които не се съобщават на потребителите. Например, някои банки могат да отпуснат заем на всеки, без оглед на възрастта му, докато друга – изобщо да не работи с пенсионери, въпреки че може да им бъде отпусната определена сума пари. Като допълнение, има и черни списъци на кредитополучателите и други “червени лампички”, които зависят от кредитната политика на съответната банка или финансова институция.
Как да попълниш заявлението за заем правилно?
Някои финансови институции изискват единствено информация за контакт със заявителя, като цялата необходима информация се попълва на следващ етап. Масовата практика обаче показва, че в повечето случаи, цялата информация трябва да се попълни незабавно в заявлението за заем. Това може да включва:
- Данни от лична карта;
- Текущо работно място, позиция и заплата;
- Семейно положение, наличие на брак и/ли деца и тяхната възраст;
- Информация за контакт с кредитоискателя и негови близки;
- Имущество (собственост) на кандидата за заем.
Разбира се, като първа стъпка във въпросника обикновено е избор на желана сума за заема и период на погасяване. Като допълнение, в заявлението за кредит може да се наложи даване и на допълнителна информация, като наличие на други заеми и кредити, общ трудов стаж и т.н. Дори да не е задължително да отговаряш на някои въпроси, все пак ти препоръчваме да попълниш въпросника възможно най-подробно.
Как е по-вероятно да бъдем одобрени за заем?
Сега нека поговорим за нещата, които могат да ти помогнат да получиш парите, от които имаш нужда. Съветите, които ти даваме по-долу е прилаган на практика от десетки потребители, които преди това са срещали трудности при вземането на заем.
Добро заплащане и постоянна работа
Когато кандидатстваш за заем или кредит, е желателно нивото на работната ти заплата да е средното за региона, а трудовият ти стаж на текущото място да минимум 4 месеца.
Давай само вярна информация
При попълване на заявлението, въвеждай само реални данни, включително когато става дума за имената на роднините си или пълното име на работодателя. По този начин финансовата институция няма да сметне, че се опитваш да извършиш измама.
Отлична кредитна история
Когато имаш няколко успешно погасени предишни кредити, шансът за одобрение на текущото ти заявление за заем е двойно по-добър. Въпреки това, можеш да кандидатстваш и без кредитна история и отново имаш добри шансове да получиш положителен отговор.
Любезно отношение към служителите
Независимо дали общуваш с банковите служители онлайн, по телефона, или на място, в офиса на банката, постарай се отговориш на всички въпроси, които ти задава специалистът, както и да спазиш всички изисквания, които има банката. Не е в твой интерес да спориш, да се държиш грубо или неуважително.
Лоялен клиент
Като допълнение, трябва да отбележим, че текущите клиенти на банката или финансовата институция е по-вероятно да получат по-лесно одобрение за заем, особено когато заплатата им се превежда по сметката му в съответната финансова институция. В такива случаи условията по кредита може да са по-изгодни, а проверката му – да не е толкова детайлна.
Това разбира се не означава, че нови клиенти на банката не могат да получат одобрение или изгодни условия при отпускане на кредит.
Какво може да попречи на одобрението за заем?
Нека поговори и за това какви биха могли да бъдат причините да получиш отказ от кредитиране. По-долу анализираме факторите, които увеличават шанса за отрицателно решение на финансовата институция за отпускане на заем. Това е особено валидно, когато става дума за заявление за голяма сума, тъй като тогава банките са изключително внимателни и проверяват всеки детайл.
Наличие на други заеми и задължения
Дори да става дума за малки заеми, банката все пак ще се усъмни в твоята платежоспособност, затова е препоръчително е да погасиш всички отворени кредити или да ги косолидираш чрез рефинансиране.
Укриване на доходи
Тази схема често се използва от предприемачи или работещи свободна професия, които опитват да увеличат максимално сумата за заема, използвайки необявен доход. Банките и финансовите институции обикновено тези доходи за несъществуващи, без да споменаваме, че ако те са истински, това е данъчна измама.
Като „бонус“ тук трябва да споменем, че неофициалната работа също оказва влияние при вземането на решение за отпускане на заем. Този начин на печалба се класифицира като незаконен, ненадежден и нестабилен и по тази причина, кредитните институции не го вземат предвид. Най-лесният начин да получиш пари е да работиш като държавен служител или в голяма и утвърдена компания.
Непълни данни в заявлението
Липсващата или неточната информация в заявлението за заем е сред най-честите причини за отказ на банките за отпускане на кредит. За финансовите институции това означава, че потребителят крие нещо и въз основа на това, кредитоискателят бива заподозрян в опит за измама.
Важно! Кредитните институции обикновено използват софтуер за оценка на риска при отпускане на кредити, който работи система, наречена ”скоринг”. В зависимост от кредитната политика на финансовата институция, той използва различни предварително зададени фактори, които имат тежест и въз основа на това анализира и оценява потребителя, който подава заявление за заем.
Този софтуер може да те оцени като ненадежден платец и можеш да получиш отказ, поради твърде много кредити в различни банки, непогасени задълженията (в това число и такси) по кредитната си карта, често кандидатстваш за бързи кредити или имаш неплатени задължения за данъци, такси и комунални услуги.
В заключение
Дори една банка да активно да рекламира изкушаващи промоции за кредитните си продукти, това не означава, че ще отпусне заем на всеки. Не пропускай да проучиш условията и изискванията на банката, преди да подадеш заявление за кредит.