Как да изберем миксер
Кухненският миксер е полезно устройство, което ви позволява да смесвате и разбивате съставките в хомогенна маса, обогатявайки я с въздух. Съвременните домакински уреди имат разширена функционалност и съответно различни цени. Ето защо трябва да разберете предварително какви параметри трябва да използвате, за да изберете добър миксер за вашата домашна кухня.
Как да изберем миксер за вашия дом – основните критерии
Като вземете предвид само цената и / или дизайна при закупуване, можете да закупите оборудване, което не е в състояние да се справи с основните задачи на кухнята или да плащате повече за ненужна функционалност. По-долу са дадени технически характеристики, които влияят върху качеството и производителността на смесителите.
Тип конструкция
Правилно е да започнете избора на качествено оборудване, като определите неговия дизайн. От това зависят размерите, функционалността и цените на устройствата.
1. Ръчен миксер
Дизайнът е тяло с въртящи се джанти. Най-компактните, леки и достъпни опции с прости контроли. За да включите устройството, трябва да завъртите лоста или да натиснете бутона.
Когато избирате ръчен модел, трябва да имате предвид броя на скоростите. Предимства: ниска цена, възможност за работа във всеки контейнер, в който са поставени работните елементи, и минимални размери. Недостатъкът е ниската мощност, поради която оборудването се справя с ограничен списък от задачи (разбиване на сметана, месене на тесто за палачинки и бисквити).
2. Стоящи миксери
Конструкция: купа и тяло. За да смесите съставки, не е необходимо да вземете и държите устройството в ръцете си. Стационарното оборудване е разположено на масата. За да готвите, трябва само да го включите, да изберете режим на работа и да поставите компонентите в контейнера.
Предимства на устройствата:
- висока мощност, която ви позволява да месите дори трудно тесто;
- понякога, възможността за отделяне на тялото с дюзи и ръчното му използване;
- равномерно смесване на съставките (ако има въртяща се стойка).
Минуси: ниво на шум, цена, тегло и размери. Всички характеристики са значително по-добри от тези на ръчните „конкуренти“.
3. Планетарни миксери
Дизайн – купа и корпус с работни елементи. Планетарните модели са подтип стационарни инструменти. Освен това работят без човешка намеса. Основната характеристика е наличието на остриета, които се движат по същия кръгов път като планетите около слънцето.
Предимства:
- благодарение на принципа на работа, устройствата смесват компонентите на дори твърдо тесто възможно най-равномерно и бързо;
- широк списък от опции: допълнителни дюзи, вграден таймер, режими на работа за всички видове смесени маси.
Недостатъците на планетарните опции са най-високата цена, тегло и размер.
Плащай на части по всеки повод
Стойност на мощността
Характеристиката показва какви задачи може да реши оборудването. Например, устройство с мощност под 180 вата не е в състояние да превърне протеините в твърда пяна по висококачествен начин и за кратко време. За да омесите гъсто тесто за кнедли, дори настройка от 500 вата ще бъде твърде ниска.
Ако искате да закупите кухненски миксер, когато определяте неговата мощност, се ръководете от следните данни:
- 200-500 W – устройства за приготвяне на „течности“: бебешка храна, коктейли, кремове, пюрета.
- 500-900 W – домакински уреди за месене на плътно тесто в домашната кухня.
- 1000 W – оборудване, напомнящо кухненски процесори, за големи обеми сложна работа. Моделите с купи от 5 литра са оборудвани с двигатели от най-малко 1200-2500 вата.
Стандартни параметри на мощността за различни видове смесители:
- ръчно – от 200 W до 700 W (оптимално по отношение на разходите и възможностите – 350-400 W);
- стационарен – от 500 W (за домакински задачи и спестявания е достатъчно 350-450 W);
- планетарен – от 600 W.
Консумацията на енергия, възможната плътност на смесената маса, допустимото количество продукти и периодът на непрекъсната употреба директно зависят от това колко вата има миксерът. При ниска мощност моторът ще прегрее в рамките на 5 минути.
Функционалност
Ръчните прибори включват само куки и бъркалки. Можете да ги използвате за комбиниране и разбиване на съставки за палачинки и други течни основи. При разширената конфигурация може да има приставка за блендер ( купа за чопър и „крак“).
Допълнителни (с изключение на трите задължителни – куки, бъркалка и приставка за пасатор ) елементи на стационарни и планетарни миксери:
- шпатула – за удобно отстраняване на смесената маса, разбиване на малки бучки тесто и придаване на по-равномерна консистенция;
- приставка за пюре – за приготвяне на сосове, пюрета и други ястия с подобна плътност и еднородна консистенция;
- резачка за фиде – за приготвяне на фиде;
- месомелачка – за приготвяне на кайма за кюфтета, котлети, кнедли;
- смесителна приставка – за по-равномерно смесване на компонентите;
- комбайн – за настъргване, кълцане и рязане на зеленчуци;
- ограничител – допълнително закрепва дюзата (след употреба може да се отстрани с просто натискане на бутон).
Всяка опция увеличава цената на оборудването. Ако в кухнята ви вече има например месомелачка, миксер с подходяща приставка ще ви е излишен.
Размер на купата
Характеристиката варира от 2-5 литра. Оптималният размер на купата зависи от броя на членовете на домакинството:
- 3-4 души – минимум 3-3,5 литра;
- 1-2 души – 2-3 литра.
Ако моделът, който ви интересува, няма капак, препоръчваме да добавите още 0,5 литра към избраната стойност. Те са необходими, за да гарантират, че съдържанието не се пръска при смесване.
За по-големи семейства изборът на варианти с два контейнера с различни размери може да е за предпочитане.
Купи сега, плати после с Mokka
Производствени материали
Купичките са изработени от хранителни материали:
- Удароустойчиво стъкло. Предимства – екологична безопасност (не е способността да реагира с храни и напитки), модерен и стилен външен вид. Недостатъци: цена и относително ниска якост. Стъклото се закалява и става по-здраво. Но все пак може да се счупи, ако купата падне на пода.
- Метал, например неръждаема стомана. Предимства: подходящо съотношение цена-якост, невъзможност за напукване поради постоянни високи натоварвания. Дори агресивните препарати не се страхуват от метални елементи. Слабите страни са възможността за деформация и цената, която е по-висока от тази на пластмасовите модели.
- Устойчива на износване пластмаса. Плюсове: леко тегло и ниска цена. Модерният материал може да издържи на падания и удари. Недостатъци – способността за деформиране, напукване и надраскване на стените.
Корпусите са направени само от метал и пластмаса (предимствата и недостатъците са сходни).
Не пестете, когато избирате прикачени файлове. Работните елементи трябва да бъдат изработени от неръждаема стомана. Алуминиевите и пластмасовите опции, независимо какво казват производителите, бързо се провалят.
Брой скорости
Например, трябва да разбиете заквасената сметана и белтъците, като постепенно увеличавате скоростта. За други процедури, като например приготвяне на коктейли и тесто с мая, е важно да поддържате скоростите съответно на максималните и минималните нива.
Полезни опции, свързани със скоростта, чието наличие напълно се изплаща:
- Импулсен режим. Препоръчителна функция, ако миксерът ще се използва за разбиване на бучки в твърдо тесто или смачкване на ядки. При високи скорости устройството ще функционира само в къси импулсни сегменти, като се включва и изключва независимо.
- Турбо режим. При активиране на тази опция за кратко се ускорява и работата на дюзата. Това е полезно например при разбиване на масло и сметана.
- Плавен старт (бавен режим). В началото на разбиването миксерът работи на ниска скорост, предотвратявайки пръскането на компонентите.
За домашно приготвяне са достатъчни 3-4 скорости. За решаване на по-сложни проблеми можете да изберете модели с 6-7 скорости.