Как да изберем параход
Двойният котел ви позволява да приготвяте вкусна, здравословна храна, като същевременно спестявате време и усилия. Всичко, което трябва да направите, е да заредите храната в устройството, да зададете режим на готвене и да включите таймера. В електрическия модел можете да приготвяте супи, основни ястия и дори десерти. След това ще разгледаме кой електрически уред за пара да изберете за вашия дом, за да имате многофункционална джаджа в кухнята, но без да плащате излишни пари.
Устройство и принцип на работа на парахода
Уредът за пара е универсално устройство, в което можете да обработвате почти всеки продукт, от зеленчуци до месо или риба. Готвенето на пара ви позволява да готвите храна без добавяне на масло.
Електрическият уред за пара е незаменима джаджа за семейство, което следва здравословен начин на живот. Храната, приготвена на пара, запазва максимум полезни витамини и се счита за диетична храна. Добавянето на подправки придава на ястията уникален аромат и вкус. За да разберете как да изберете параход за вашия дом и на какви опции трябва да обърнете внимание първо, трябва да разберете дизайна на устройството.
Електрическият уред за пара се състои от следните елементи:
- Основата на устройството е резервоар за вода, който се нагрява от нагревателен елемент.
- Специална тава за конденз е монтирана над контейнера с вряла вода.
- В горната част има купа за приготвяне на храна. В някои модели можете да инсталирате купи на няколко нива и едновременно да готвите различни ястия в тях. Купата се затваря с капак, като на дъното има отвори, през които минава парата.
Принципът на работа на устройството е термичната обработка на продуктите с помощта на пара. В сравнение с конвенционалните уреди за пара, които се състоят от тиган с вряща вода и мрежа, електрическите уреди имат много полезни функции. Електрическият уред за пара контролира автоматично процеса на готвене и ви уведомява със звуков сигнал, когато той приключи. За да стартирате устройството, просто го свържете към мрежата и изберете подходящия режим на работа.
Когато разпределяте храната в няколко купи, имайте предвид, че долният слой става по-горещ от горния. Месото или рибата трябва да се готвят в долната купа, а зеленчуците и гарнитурите – в горната купа.
Видове електрически уреди за пара
Можете да готвите, претопляте и размразявате храна в съд на пара. Ястията, приготвени в двоен котел, запазват полезните си свойства, остават сочни и не губят цвят. Устройството трябва да бъде избрано, като се вземе предвид методът на инсталиране и управление.
Според метода на монтаж на параходите има:
- вградени;
- автономен.
Изборът в полза на вградените параходи се прави от професионални готвачи и тези, които приготвят ястия на пара почти всеки ден. Такива модели приличат на вградени фурни и съответстват на размерите им. Предимствата на вградените модели включват автоматична работа, висок капацитет и лесна поддръжка. Когато избирате такова оборудване за вашия дом, имайте предвид, че има впечатляващи размери и висока цена.
Купи сега, плати после с Mokka
Самостоятелните модели са лесни за инсталиране и са в достъпен ценови сегмент. Достатъчно е да отделите свободно пространство на работната повърхност и да свържете парахода към контакт. Евтиният, самостоятелен уред разполага с достатъчно възможности, за да спести време в кухнята и да направи готвенето на пара много по-лесно.
Моделите се различават по вид управление:
- електронни;
- механичен.
Електронното управление включва стартиране на устройството и избор на режим на работа на сензорния екран. Сензорният панел показва обем на водата, температура, таймер и други параметри. При механичния модел функциите се управляват чрез завъртане на ключа. Устройството се изключва автоматично.
Моделите на параходите от икономична класа са оборудвани с основни функции – готвене, размразяване, претопляне. По-скъпите модели включват 5-10 допълнителни опции.
Как да изберем правилния параход
Корпусът в електрическите уреди е изработен от неръждаема стомана или специална топлоустойчива пластмаса. Когато избирате кухненска притурка, помислете за нейната мощност, броя на нивата и наличието на допълнителни опции. По-долу ще разгледаме как да изберем правилния параход и на какви параметри трябва да обърнете внимание.
Мощност
Този параметър влияе върху скоростта на готвене. Мощността на повечето съвременни модели варира от 600 до 1500 W.
Нивото на консумация на енергия се влияе от следните характеристики на устройството:
- брой кошници;
- дизайн;
- обем на контейнерите.
Висококачествено устройство има мощност най-малко 600 W. Ако мощността на уреда е по-ниска от тази, храната ще се готви много бавно. При някои модели нивото на мощност може да се регулира независимо. Оптималният индикатор за мощност за параход с три купи е 1000-1200 W.
Брой опции
Броят на наличните опции и цената са основните критерии за избор на устройство за вашия дом. Ако обикновеният параход има един стандартен режим, електрическият модел е оборудван с 3-5 допълнителни опции. Премиум моделите са оборудвани с още по-голям брой режими на работа.
Стандартните режими на работа включват:
- отопление;
- приготвяне на пара;
- парен удар;
- стерилизация.
Температурата в купата на дъното ще бъде най-висока. В горните купи температурата на готвене ще бъде по-ниска, така че трябва да разпределите храната правилно. На дъното трябва да има месо, отгоре ориз или други зърнени култури, а в горната кошница могат да се готвят зеленчуци. При това разпределение всички ястия ще бъдат готови едновременно.
Форма и брой купички за пара
Електрическият уред за пара се доставя стандартно с 3 купи. Оборудването при модерните модели включва до 7 купи. Обемът на купата е един литър, понякога повече. Контейнерите имат различен диаметър на дъното, поради което могат да се подреждат един в друг, спестявайки място за съхранение на устройството. Добре е, ако уредът за пара е оборудван с контейнер за каша. Ако не е включена в основната конфигурация, такава кошница може да бъде закупена отделно.
Материал на контейнера
Електрическите уреди за пара използват контейнери от неръждаема стомана и топлоустойчива пластмаса. Всеки от материалите има своите предимства. Купите от неръждаема стомана са много устойчиви на износване, а прозрачната пластмаса ви позволява да наблюдавате ястията, докато се приготвят. Някои модели използват кошници, изработени от стъкло с висока якост, но при най-малката повреда те трябва да бъдат сменени незабавно.
Вид и дълбочина на палета
Когато избирате устройство, обърнете внимание на броя и дълбочината на включените палети. Повечето модели са само с една тава, някои изобщо нямат. Основната цел на тавата е да събира конденза, който се образува при обработката на продуктите с пара. За да не се налага да изключвате устройството и да изпразвате тавата от натрупаната вода, трябва да изберете контейнер с дълбочина 20 mm. Важно предимство е наличието на поднос с дръжки.
Оборудване
Основният модел параход включва:
- комплект контейнери;
- палети;
- мрежа;
- очила.
Разнообразието от ястия зависи пряко от броя на наличните аксесоари.
Допълнителни аксесоари
Наличието на допълнителни елементи значително разширява възможностите на кухненския помощник. Няколко кошници могат да се използват за готвене на различни видове зърна едновременно. Има специални съдове за варене на яйца. В премиум моделите са включени допълнителни аксесоари. При необходимост могат да бъдат закупени и отделно.
Сред допълнителните аксесоари си струва да се подчертае:
- Купички за зърнени култури Вместимостта на контейнера е около 1 литър. Купичките са подходящи за каши и други насипни продукти.
- Мерителни лъжици. Те са необходими за бързо претегляне на насипни продукти. Стандартният комплект включва три лъжици с различни размери.
- Очила. Удобни са за приготвяне на десерти, разядки, пастети и различни вкусотии.
- Допълнителни палети. Съдовете със страничен накрайник са незаменими при приготвянето на месни ястия.
- Поставка за чаша. Този аксесоар е незаменим при приготвяне на порционни ястия в чаши. В него можете удобно да поставите определен брой чаши, без да се притеснявате, че съдът ще се преобърне и разлее.
- Решетка за варене на яйца. Варените яйца са стандартна и любима закуска за мнозина. Най-удобно е да варите яйца на специална скара с вдлъбнатини на дъното.
Уредът за пара трябва да бъде монтиран в съответствие с правилата за безопасност. Оптималното място е твърда и равна повърхност. Дръжте уреда за пара на минимално разстояние от другите предмети в кухнята, което е 20 см.
Наслади се, плати на части с Mokka
Електронни функции
Наличието на електронен дисплей, който показва основна информация за процеса на готвене, значително опростява процеса на работа.
Основни електронни характеристики на параходите:
- Защита срещу евентуално прегряване. При ниско ниво на водата се активира опцията за автоматично изключване.
- Размразяване. Ако размразяването в микровълновата фурна изсушава храната, можете да размразите различни храни в съд на пара, като същевременно запазите естественото им съдържание на влага.
- Отложен старт. Функцията ви позволява да включите парахода в зададено време. Например, вечер можете да зададете желания режим, а на сутринта устройството автоматично ще започне да приготвя ястия и ще ви уведоми със звуков сигнал за завършването на процеса.
- Парен удар. Тази опция се използва за ускоряване на процеса на готвене, като същевременно се запазят полезните свойства.
- Автоматични рецепти. Производителят включва основни рецепти в програмата. Просто натиснете съответния бутон, за да приготвите любимото си ястие по класическата рецепта.
Можете да защитите децата от контакт с горещо устройство, като използвате заключване за деца. Комбинация от няколко клавиша ви позволява автоматично да заключите устройството.
Заключение
Когато избирате параход, вземете предвид броя на хората в семейството и техническите параметри на устройството. Ако планирате да приготвите храна за тричленно семейство, по-добре е да изберете устройство от 3-5 нива с мощност около 1000 W. Пароход с отложен старт и автоматично изключване при ниско ниво на водата спестява много време. Устройство с електронно управление ще ви позволи да приготвите разнообразно меню с минимални познания по готвене.