Как да изберем парфюм
Ароматът с право се счита за уникална визитна картичка на изображението. Влияе върху възприемането на околния свят, повишава настроението и стимулира чувствеността. Затова трябва да разберете как да изберете правилно парфюм.
Създаването на тоалетна вода датира от дълбокото минало, но днес Франция се счита за пълноправен създател на парфюмерията. В тази статия ще научите за характеристиките на ароматите и тяхната класификация, както и как да изберете правилния парфюм.
Правилният избор на парфюм: съвети, теория
Отиването в магазин за закупуване на желания флакон за парфюм или избирането на желан аромат онлайн може да бъде изключително трудно поради големия асортимент. По правило човек не се интересува от цените, а от желанието да намери парфюм, който му подхожда. Ароматът в парфюма може или да подчертае индивидуалността на собственика, или да се превърне в натрапчива неприятна миризма.
Първите естествени компоненти на парфюмите са растения: роза, теменужка, лавандула, иланг-иланг. По-късно палитрата е допълнена с канела и мускус.
Критериите за избор на правилния парфюм са разделени на състав и нотки. Затова на желаещите да изберат добри парфюми се препоръчва да проучат тази информация.
Избор на парфюми по състав
Съставът на парфюма е важен за възприятието и несъмнено трябва да радва собственика си. Добрата миризма се определя чисто индивидуално. Например, някои хора харесват леки флорални аромати, докато други предпочитат свежестта на трева или дълбочината на мускус.
Но сложността на избора на парфюм не се ограничава до описанието и съдържанието на бутилката: вие също трябва да разберете неговата концентрация. Съставът на парфюма включва определено количество алкохол и съотношението на парфюмната композиция.
Концентрацията на парфюмите се класифицира според следните критерии:
- Парфюмният концентрат се състои от 100% масло, обикновено се използва за създаване на парфюми и тоалетна вода, но понякога се използва като самостоятелен парфюм. Продължителността на пътеката достига 4 дни.
- Парфюмът или парфюмът съдържа от 30 до 50 процента масло, устойчивостта на основния аромат продължава няколко часа, след което се появява следа.
- В парфюмната вода количеството масло не надвишава 20%, така че трайността на силата е ограничена до няколко часа.
- В състава на тоалетната вода пише 10% масло – това са леки аромати, подходящи за ежедневна употреба, включително в горещо време.
Дезодорантите също се считат за парфюми. Те съдържат около 1-3% ароматно масло. Между другото, дезодорантите могат да удължат миризмата на парфюма, създавайки уникален съвместен състав с него.
Повечето парфюми се състоят от 75% масло от роза и жасмин.
Избор на парфюми по нотки
Важното тук е да нанесете аромата върху кожата и да изчакате реакция за определено време. Парфюмът трябва да се отвори и да покаже най-добрите си страни. Конвенционалната класификация разделя нотите на горни, средни и основни.
Връхните нотки се усещат още в първите секунди след впръскване на парфюма и напълно изчезват за няколко минути. Веднага след нанасяне ароматът може да изглежда остър и прекалено богат. Не се плашете и не се отказвайте от парфюма – горният аромат оставя лека следа и не утежнява композицията.
Средните нотки се наричат още нотки на сърцето. Те могат да бъдат класифицирани като послевкус на връхните нотки. Тези аромати са по-нежни и по-спокойни, издържат на кожата няколко часа.
Базовите нотки са следата, която завършва ароматната композиция. Той замества сърдечния аромат и остава при собственика си доста дълго време. Основният състав трябва да се обърне специално внимание, тъй като се счита за най-дългият.
Нотките определят характера и издръжливостта на един парфюм. Освен това, колкото по-висока е концентрацията на маслото, толкова по-дълго ще продължи струята.
Купи сега, плати после с Mokka
Как да изберем парфюм онлайн
Най-често любителите на парфюми купуват няколко различни аромата наведнъж. Една парфюмна композиция е предназначена за ежедневието, друга за вечерни излизания, а трета за специални поводи или за повдигане на настроението. Не трябва да купувате парфюм онлайн само въз основа на бележките в описанието – по-добре е да дойдете в магазина и да тествате аромата.
Но как да изберем парфюм в онлайн магазин? Тук трябва да се доверите на описанието на производителя и да се съсредоточите върху условната квалификация на парфюмите – например по вид. Има хипотеза, която разделя ароматите на 4 вида:
- плодове и цветя;
- пресни билки;
- дървесни миризми;
- пикантен ориенталски.
Според предложената класификация можете да изберете подходящия аромат за конкретни поводи и според личните предпочитания.
Плодове и цветя
Един от най-популярните видове аромати. Парфюмът с плодов и флорален аромат е универсален, тъй като е подходящ за отиване в офиса, на среща и идеално допълва образа на собственика на важни събития.
Плодовите и флорални парфюми очаквано напомнят миризмата на различни плодове и цветя. Обърнете внимание на описанието на базовите и сърдечните нотки – те трябва да съдържат подходящите масла. Ароматът се счита за игрив, чувствен, радостен и повдигащ настроението. Някои обаче може да намерят плодовия вкус твърде сладък.
Пресни билки
Ако решавате как да изберете парфюм за уверена жена, тогава обърнете внимание на парфюми с аромат на пресни билки. Това са ярки и умерено остри миризми. Те повдигат настроението и са подходящи за дневна употреба.
Заслужава да се отбележи, че парфюмът не е подходящ за важни събития, тъй като се смята за твърде лек и несериозен. Когато пръскате парфюм, бъдете готови да усетите аромата на прясно окосена трева, краставица, солени морски или ливадни растения.
Дървесни миризми
Романтика, комфортът на гората и усещането за миризми на пръст и дим – така често се описват дървесните миризми. За създаване на парфюми с такива аромати се използват маслени композиции с кедър, кехлибар и мускус.
Те могат да бъдат наречени женствени, мистериозни и романтични. Дървесните композиции са умерено остри, несладки и доста специфични. Подходящи са за срещи и специални поводи. Дървесните парфюми често се смятат за твърде мъжествени.
Пикантен ориенталски
Ароматите на Изтока са смесица от дърво и цветя. Тези парфюми съдържат нотки на ванилия, кедър, орхидея, роза и мускус. Ароматът е умерено сладък и опияняващ. Може да бъде остър и наситен – това е аромат, който е подходящ за вечерна алея, празници, срещи и специални поводи.
Като правило композициите от ориенталски подправки в парфюмите се харесват на чувствени, силни жени. Ароматът може да е твърде тежък и неподходящ за ежедневна употреба.
Използвайки този метод – класифициране на парфюми в 4 вида – можете да изберете парфюм за подарък.
Традиционна класификация на парфюми
Има общоприета разширена теория, която ви помага да изберете правилно добър парфюм. Това предполага класификация, която разделя ароматите на 6 основни групи:
- зеленчуци;
- източен;
- алдехиден;
- флорални;
- шипров;
- животински.
Всяка разновидност изчерпателно характеризира състава според горните, сърцевините и базовите нотки.
Зеленчук
Тази категория се характеризира с аромати на пресни билки. Тоест можем да направим аналогия с един от четирите условни типа. Тук ще намерите парфюми с дъх на прясно окосена трева, ще усетите нотките на кисело мляко, пъпеш и ливадни билки.
Понякога собствениците на парфюми описват растителната група като растителна и освежаваща. Сред известните парфюми в тази серия от аромати можете да намерите парфюми от Lancome.
Източен
Ароматът на Изтока се състои от нотки на сандалово дърво, ванилия, мускус и канела. Това са дълбоки чувствени композиции, които може да изглеждат тежки. Парфюмите с ориенталска тематика не могат да бъдат забравени – те подчертават собственика, придавайки й мистерия и чар.
Съществува конвенционална класификация на ориенталските теми в ароматите – парфюмите могат да бъдат конвенционално леки и тежки. Първите включват парфюми като Versace Crystal Noir, второ – Dior Dune, Chanel Allure.
Алдехидни
Необичайни състави са алдехидна група. Те са създадени изкуствено и напълно отговарят на определението за универсални. Парфюмът се характеризира с изисканост и изисканост.
Доста често парфюмеристите смесват алдехиди и естествени компоненти, за да създадат уникални, запомнящи се композиции. Алдехидните парфюми са леко доловими аромати на цветя със следа от изворна вода. Известни парфюми от тази серия: Chanel № 5 и № 22, Lanvin Arpege.
Флорален
Миризмата на цветен букет повдига настроението на собственика и радва околните. В повечето случаи това са леки, непринудени аромати, които са подходящи за различните часове на деня.
Сладки аромати могат да бъдат намерени сред цветни аранжировки. Заслужава да се отбележи, че изборът на правилния парфюм в флоралната категория е доста труден. Това се обяснява с разнообразието от миризми в състава – трябва да признаете, понякога е трудно да се определи как ще мирише един парфюм. Класически флорални парфюми: Poison и J’adore от Christian Dior, Nina Ricci Nina.
Плащай на части по всеки повод
Шипър
Дървесните нотки се допълват от аромат на мъх, влажна земя, а понякога има и лека опушеност в изсушаването. Такива композиции се считат за романтични, топли и специални. Шипровите парфюми обгръщат жената в мистерия и й помагат да се отпусне.
Ароматът понякога е подобен на мъжкия, липсват сладки нотки. Сред известните шипрови парфюми можете да намерите Aramis Aramis, Lancome Magie Noire.
Анималистичен
Тази категория се основава на мускусна основа. Това са дълбоки чувствени аромати, които може да изглеждат прекалено тежки и богати.
Мъск предполага специално отношение към случващото се и често е обичан от силни, самоуверени представителки на нежния пол. Известни животински аромати: Cacharel Noa, Kenzo Amour.
В анималистичните композиции мускусът често се среща в името на парфюмите. Например Montale Roses Musk, Kilian Musk Oud.
Заключение
След като прочетете тази статия, ще разберете как да изберете парфюм и да определите подходящия аромат. Купуването на парфюм е интересно забавление и полезно, тъй като ще зарадвате получателя на такъв изискан подарък или себе си. Сред разнообразието от парфюмни аромати винаги има специална композиция, която ви подхожда лично.