Как да изберем правилната вертикална прахосмукачка: експертен съвет
Вертикална прахосмукачка се закупува за бързо почистване или като основно почистващо оборудване за малки пространства. Тя е лек и компактен модел, влиза във всяка цепнатина и се съхранява на принципа „оставете я пред вратата и я забравете“. Някои солидни предимства! Не се самозалъгвайте обаче. Когато купувате вертикална прахосмукачка, може да не получите това, от което се нуждаете. За да не съжалявате за изгубените пари, нека да разберем как да изберем вертикална прахосмукачка и на какво трябва да обърнете внимание.
Вертикалните модели по същество са хибрид на прахосмукачка и моп, към който са прикрепени приставки, електрически мотор, прахоуловител и филтри. Купуват се не само за малки помещения, но и за „козметично“ експресно почистване на двуетажни апартаменти, ателиета или многоетажни вили. Компактен „вертикален“ модел с тегло 1,5–2,5 кг е по-лесен за пренасяне по стълби, а трансформируемите и хибридни модели с подвижна ръчна прахосмукачка са удобни за използване за почистване на мебели и интериор на автомобил.
Видове вертикални прахосмукачки
Вертикалната прахосмукачка (известна още като ръчна пръчка) може да се разглежда не като отделен клас почистващо оборудване, а като подвид на няколко вида прахосмукачки, всяка от които има свои собствени характеристики в областта на приложение, условията на работа и функционалност. Основни разновидности:
- Циклоничен.
- С Функция „Пране“.
- „Класика“ с торба.
- Пара.
- Хибридна с подвижна ръчна прахосмукачка.
Класификация по вид захранване:
- С кабел.
- Акумулаторна.
- Мрежа + батерия.
Циклоничен
Във филтъра на циклонното устройство се създава изкуствен вихър, който разнася отломките по стените. Смисълът на технологията е да отделя мръсотията от въздушния поток. В резултат на това няма запушвания и мощността на засмукване не пада по време на почистване. За сравнение, при по-традиционните модели намаляването на ефективността достига 30%.
Система от два филтъра улавя по-голямата част от големите отпадъци и финния прах. Допълнително предимство ще бъде наличието на трети фин филтър на изхода.
Наслади се, плати на части с Mokka
Предимства:
- Еднакво висока мощност през целия процес на почистване.
- Няма нужда от постоянна смяна на консумативи.
- „Мотора“ работи в постоянен, стабилен режим, което има положителен ефект върху експлоатационния му живот.
- Лесен за обслужване. Филтърът се сваля, почиства и измива лесно.
недостатъци:
- Тройната филтрираща система е доста ефективна, но е лесно да вдишате прах, докато изпразвате контейнера. Астматици и страдащи от алергии, обърнете внимание!
- С течение на времето пластмасовият колектор за прах може да се надраска отвътре. Недостатъкът не е критичен.
С Функция „Пране“
В най-простия случай парцалът се изплаква в отделен контейнер. При капковите системи водата от аквафилтъра преминава през тръбата и автоматично намокря микрофибъра. Има и по-модерни модели. За разлика от конвенционалните прахосмукачки с опция за мокро почистване, с тях можете не само да избършете пода, но и да го измиете старателно. Характеристиките на изпълнението на функцията „измиване“ ще трябва да се търсят в описанието на модела или в рецензии и потребителски рецензии.
„Класика“ с торба
„Класическите“ дизайни с торба излизат от употреба, но все още се намират в продажба. Не е препоръчително да купувате такова устройство, дори цената му да е доста по-ниска. С напредването на почистването, работните отвори се запушват, мощността пада, облаци прах се издигат при изпразване на торбата и трябва да се сменят консумативите. А ние купуваме прахосмукачка, за да опростим живота си, а не да го усложним.
Пара
Парната вертикална прахосмукачка е „класически“ парен моп, допълнен от опция за засмукване. Много е удобен за отстраняване на упорити замърсявания не само от пода, но и от прозорци и остъклени отвори, котлони и аспиратори, водопроводни инсталации и изкуствени килими.
Предимства:
- Дезинфекцира повърхности и пречиства въздуха.
- Намалява употребата на домакински почистващи химикали.
- Ефективно се бори с акари в спално бельо, мека мебел и килими.
- Подходящ за много видове повърхности и покрития, включително плочки, стъкло, естествен камък, метали, изкуствени килими.
- Изглажда текстил (пердета, дрехи и др.).
- Събира течности от пода.
Недостатъци:
- Не действа върху всички повърхности. Горещата пара може да повреди паркетни дъски, ламиниран паркет с недостатъчно високо качество и килими с естествен косъм.
- Може да се различава от моделите без парогенератор по по-висока цена, тегло и размери.
Забележка! С парна прахосмукачка може да се почисти устойчив на износване ламинат и водоустойчив паркет, чиито фуги са обработени с уплътнител. Въпреки това, той не е подходящ за всеки материал. Проверете дали горещата пара ще повреди покритието на малка площ, преди да закупите парна прахосмукачка.
Хибрид
Този подвид може да бъде добър отговор на въпроса каква ръчна прахосмукачка да изберете за вашия дом. Хибридният модел е устройство „две в едно“. Това е пълноразмерна „вертикална“ подвижна ръчна прахосмукачка, която е удобна за използване за почистване на мебели, рафтове, интериори на автомобили и труднодостъпни места.
С кабел
Когато избирате прахосмукачка с кабел, обърнете внимание на дължината на кабела и го съпоставете с площта на помещението, което се почиства. Обикновено са достатъчни 3–5 м. Има модели със захранващ кабел от 7 метра или повече.
Предимства (в сравнение с акумулаторни батерии):
- Неограничено време за работа.
- Няма нужда от зареждане на батерията.
Недостатъци:
- Обхватът е ограничен от дължината на кабела.
- Има възможност за повреда на проводника.
- Зависимост от контакти и понякога от удължителни кабели.
Акумулаторна
При моделите на батерия купувачът се интересува преди всичко от:
- Време за работа на батерията.
- Живот на батерията.
- Възможност за смяна на батерия.
Времето за работа на батерията на безжичните вертикални прахосмукачки е средно 35–40 минути. В турбо режим този параметър може да падне до 10–15 минути или по-малко. При средна мощност – до 20–25 минути. Времето за почистване обозначено в спецификацята на продукта е заложено за почистване на не много замърсена гладка подова повърхност.
Като се има предвид, че обикновеното време за зареждане е 4–5 часа, трябва да изберете оборудването така, че зарядът да е достатъчен за едно почистване. В противен случай, когато подреждате нещата, ще трябва да правите дълги почивки. Има и по-модерни модели, които се зареждат за няколко часа. Има и дизайни с две батерии и съответно два пъти по-дълъг живот на батерията.
В продажба все още има евтини устройства с остарели никел-метал-хидридни (NiMH или Ni-MH) батерии. Не си струва да ги купувате. Те се разреждат дори когато устройството не работи и бързо губят капацитет, ако не се спазват правилата за работа. Твърде много внимание ще трябва да се обърне на грижата за батерията.
Батерията, предназначена за 500 цикъла на зареждане/разреждане, ще издържи до 4-5 години с две почиствания на седмица. Ако „батерията“ доживее до „старост“, няма да е необходимо да я сменяте. Освен това това не винаги е възможно – толкова много проблеми могат да възникнат при подмяната на несменяема батерия, че е по-лесно да си купите нова прахосмукачка.
Предимства:
- Максимална автономност, без връзка с контакти и удължители.
- Площта на почистване не е ограничена от дължината на кабела.
- Захранващият кабел не се заплита под краката, кучетата и котките няма да дъвчат кабелите, тъй като няма какво да дъвчат.
Недостатъци:
- Дълго време за зареждане: 4–5 часа, 2–3 в най-добрия случай.
- Средно по-малко мощност и ефективност.
С кабел/акумулаторна
Най-добрият вариант според вида на захранването е прахосмукачка, която работи от мрежата и батерията. Има предимствата както на кабелните, така и на акумулаторните модели, но в същото време няма техните недостатъци.
Мощност
Консумираната мощност е посочена на кутията. Параметърът е практически безполезен. Показва само максимална консумация на енергия. За работата на една прахосмукачка по-важна е мощността на засмукване. Колкото по-високо е, толкова по-ефективно прахосмукачката ще се справи с функциите си.
За съжаление всмукателната мощност не винаги е посочена в техническите характеристики на устройството. В този случай можете да го намерите само в рейтинги, класации и независими прегледи. Можете също да прочетете потребителски отзиви. Там няма да намерите точни стойности, но можете да получите обща представа за ефективността на прахосмукачката.
За повърхностно почистване се нуждаете от всмукателна мощност от поне 40 W. 60–100 W са достатъчни за изпълнение на повечето задачи. И е най-добре, ако стойността на мощността е в диапазона 100–150 W.
Тръба
Тръбата може да бъде плътна, телескопична или огъваща се. Дръжката „моп“, която се сгъва като въртяща се пръчка, може удобно да се регулира според вашия ръст и височината на обработваната повърхност. Тя има още едно неоспоримо предимство – Огъващата се тръба е удобна за почистване на пода под леглата и повърхността на шкафовете. В първия случай няма да се налага да се навеждате или да заставате на ръце и колене. Във втория – повдигнете се на пръсти и не използвате стол. Основното е да огънете тръбата под подходящ ъгъл.
Не забравяйте да обърнете внимание къде в тръбата се намира устройството с двигателя, прахоуловителя и филтрите! Производителите предлагат три варианта:
- Блокът е разположен в долната част на тръбата, над работната дюза.
- Блокът е разположен в горната част на тръбата, под дръжката на пистолета.
- Универсално оформление. Блокът може да се монтира самостоятелно както в горната, така и в долната част на тръбата.
В първия случай центърът на тежестта се намира на самото покритие. Тази опция е добра за почистване на пода. Ако устройството е разположено близо до ръката ви, прахосмукачката е по-удобна за повдигане и пренасяне. И моторът и колекторът за прах няма да се намесват, ако искате да прахосмукирате пода под мебели с къси крака. Универсалното оформление съчетава предимствата на двата варианта.
Има и по-екзотични варианти. В един от тях, ако е необходимо, по-голямата част от тръбата се отстранява и дюзата се свързва почти директно към блок с електродвигател и прахоуловител. Получаваме компактна, съкратена версия на прахосмукачката, която е удобна за прахосмукиране на мебели или работа в затворени пространства. Например вътре в кола.
Филтри
Хартиените филтри се сменят след всяко почистване и в момента не се използват. Платнените филтри изискват периодично почистване и издържат по-дълго.
HEPA филтърът е предназначен за фино почистване. Астматиците и страдащите от алергии трябва да обърнат внимание на класа на аксесоара. Така HEPA 10, според производителите, задържа 85% от алергените. HEPA 12 – 99,5%. Малко вероятно е да можем да проверим твърденията на производителите у дома; ще трябва да повярваме на думата им. HEPA е по-скъп от другите видове филтри, но обикновено издържа 1-2 години.
важно! Неприятните миризми от прахосмукачката, прегряването и периодичното спонтанно изключване на двигателя са първите признаци, че е време да смените HEPA филтъра.
Плащай на части по всеки повод
Видове почистване
Вертикалните прахосмукачки са предназначени предимно за сухо почистване. Мокрото почистване в повечето модели се свежда до избърсване на повърхности с парцал, напоен с вода, но има прахосмукачки, които могат да се справят с пълно почистване на пода.
Парните прахосмукачки са единственият вид „вертикална“ почистваща машина, която може да се справи с упорити замърсявания, включително отлагания от мазнини върху аспиратора и други кухненски повърхности.
Прахосмукачка
Експертният съвет относно обема на контейнерите за отпадъци „колкото по-големи, толкова по-добре“ е подходящ за хоризонтални уреди. Основното предимство на ръчните прахосмукачки е компактността. Добре е, ако капацитетът на контейнера е достатъчен за едно почистване. Ако обемът е твърде голям, оборудването ще бъде тромаво. Ако е малко, ще трябва да си вземете почивка от работа, за да изпразните прахоуловителя. Имаме нужда от компромис.
Обем на контейнера за прах, литри | Брой почиствания | Площ, m² |
<0,2 | 1 | 10 |
0,2–0,4 | 1 | 35 |
0,4–0,6 | 1 | 40 |
0,6 – 0,8 | 1 | 60 |
Данните в таблицата по-горе са приблизителни. Ясно е, че при същата честота на почистване ще има по-малко замърсяване на деветия етаж през зимата, отколкото през лятото, близо до прашен път, на първия етаж на вила с три котки и куче.
Шум
Много модели, особено циклони, не могат да се похвалят с ниски нива на шум. Въпреки това, предвид краткото време на работа на прахосмукачката, това не е критично дори за най-деликатните уши. Нивото на шума на „вертикалните“ обикновено е в диапазона 75 – 80 dB. За справка: Американските стандарти за безопасност на труда допускат ниво на шум на работното място от 85 dB. И това е за 8 часа, а не за 20-30 минути.
Тегло
За вертикалните, колкото по-малко тегло, толкова по-добре. Оптималната стойност е 1,2–2,0 кг. Прахосмукачка с тегло 2,0–3,5 кг вече не е толкова удобна за работа. Като експеримент можете да опитате да влачите тежест, сравнима с въпросния модел, от стая в стая и от етаж на етаж в къщата. Получете представа колко удобно ще се чувствате, когато подреждате.
Дюзи
Вертикалните прахосмукачки използват много различни приставки, включително:
- Овал за килими и дамаски.
- Магнит за малки метални предмети.
- Дюзи за труднодостъпни места (ъгли, цепнатини, первази).
- Четки за гладки повърхности.
- Универсални турбо четки, включително оборудвани със собствен електродвигател.
Обърнете внимание не само на приставките, включени в комплекта, но и на съвместимите аксесоари. Има ситуации, когато основният набор от включени приставки е недостатъчен и не е възможно да се закупят необходимите.
Полезни допълнителни функции
- LED светлини. Подходящ за почистване на слабо осветени места. Дори в най-тъмните ъгли няма да се налага да носите настолна лампа, да включвате удължителни кабели или да използвате фенерче, за да го осветите.
- Индикатор за пълен контейнер за прах, индикатор за нивото на водата (за перящите модели).
- Заключване на спусъка. Стартовият ключ е фиксиран в работно положение. Не е нужно да натискате всичко с пръст.
- LED дисплей. Може да показва заряда на батерията, текущия режим на работа, състоянието на индикаторите за пълнене на контейнера за прах и вода и друга полезна информация. Удобен.
Заключение
Вертикалната прахосмукачка е подходяща не само за малък дом, но и за просторно студио, апартамент на две нива или вила. Появата на „вертикалните прахосмукачки“ съвпадна с модата за замяна на седмичното общо почистване с ежедневна „козметична“ поддръжка на чистотата. В същото време намаля необходимостта от по-задълбочено почистване – около веднъж месечно.
Надяваме се, че нашата статия ще ви помогне да изберете правилната вертикална прахосмукачка и че почистването на вашия дом ще стане лесно и удобно.