Как да изберем правилния Smart телевизор
Smart телевизорите са модерна технология, която изпълнява редица потребителски заявки в Интернет, по-специално за филми, игри и други програми. Може да се използва и за управление на домашни устройства.
Повечето телевизори днес са оборудвани със Smart функция, но техните технически характеристики на пръв поглед изглеждат твърде объркващи, което прави избора на такъв телевизор труден. Ще ви помогнем да разберете параметрите на разделителната способност на екрана, технологията на дисплея, функционалността на системата и други отправни точки, които ще ви помогнат в избора при покупката на смарт телевизор.
Видове Smart телевизори
В зависимост от технологията на производство на екрана се разграничават следните телевизионни устройства:
- LCD телевизори. LCD екранът е най-често срещаният тип монитор, тъй като цената на такива телевизори е по-ниска от другите. Изображението на такива екрани се създава от слой течни кристали под осветяване на няколко лампи (подсветка).
- OLED телевизори (с екран, базиран на органични светодиоди). Това оборудване е класифицирано като премиум клас. Ако искате невероятна картина по отношение на контраст и предаване на движение, изберете такива копия – плащайте повече, но си осигурете комфорт при гледане. Тук изображението се основава не на фоново осветление, а на органични светодиоди.
- QLED телевизори. Те имат прилики с устройства с течни кристали, например същата подсветка, само че осветява не течни кристали, а квантови точки – в резултат на това цветовете излизат по-ярки.
Екранът е важен компонент при избора на телевизионно оборудване, но само цялостен поглед върху всички показатели ще ви позволи най-накрая да вземете решение за покупката.
Как да изберем телевизор?
Звучи парадоксално, но когато избирате Smart телевизор, не забравяйте, че избирате устройство и е важно да обърнете внимание на диагонала, метода на цветопредаване, технологията на производство на екрана, системата на високоговорителите и други технически характеристики, които ще ви позволят да получи това, което очакваш.
Oперационна система
„Умните“ телевизионни приемници се избират по няколко параметъра, но операционната система (ОС) играе водеща роля. Въз основа на избора на платформа можете да закупите телевизори с интелигентни свойства, базирани на следните основни системи.
Android TV
Повечето потребители са свикнали с тази операционна система, защото е достъпна на смартфони: лесно се конфигурира и управлява. Какво прави тази операционна система привлекателна? Поне с функцията TimeShift, благодарение на която всяка телевизионна програма може да бъде спряна чрез включване на пауза. Другите операционни системи не поддържат тази технология.
Tizen
Всички смарт модели на Samsung са оборудвани с тази система. Управлява се лесно с Bluetooth дистанционно управление, най-новите модели имат и режим на гласово управление.
Телевизорите Tizen поддържат Apple TV и могат да запомнят паузата: дори след всякакви неуспехи можете да гледате филма от точния момент. Също така е възможно да разделите екрана на 2 части и да активирате 2 приложения едновременно. Друго предимство на тази база е поддръжката на специален вътрешен режим, когато на екрана се показва произведение на изкуството и устройството прилича повече на картина, особено ако виси на стената.
WebOS
Интелигентната система, инсталирана на телевизорите LG, също има удобно меню и широк достъп до популярни стрийминг услуги. Новите OLED модели се доставят с дистанционно управление с жироскоп: просто като промените позицията му в ръката си, можете да управлявате устройството на принципа на лазерна показалка. Повечето телевизори с WebOS поддържат гласово управление, а смартфоните с Android могат да се свързват директно към тях. Недостатъкът е, че във фирмения магазин има малко приложения и системата не поддържа Apple.
Възможно е да свържете други джаджи към телевизор с горните операционни системи, например смартфони и флаш устройства за обмен на данни и стартиране на видео от външни носители.
Избор на матрица
Екраните с течни кристали са оборудвани със следните матрици:
- TN;
- IPS;
- VA;
- OLED;
- QLED.
TN матриците са нещо от миналото и сега рядко се срещат. Но дори и да попаднете на такова копие, имайте предвид, че ъгълът на видимост на такива екрани е малък, поради което изображението губи контраст, а „счупените“ пиксели, светещи, са поразителни.
Най-разпространени са IPS и VA матриците. При избора те се ръководят от целите: ако купувате панел за кухнята и искате изображението да е ясно отвсякъде, тогава изберете модел с IPS матрица с най-добър ъгъл на видимост.
Избор на подсветка
Модерните телевизионни панели са оборудвани с LED подсветка. Моделите с подсветка стават все по-редки – това значително удебелява панела, което вече не е модерно в наши дни. Но страничното осветление прави плазмата минимално тънка и все повече модели са оборудвани със светодиоди отстрани на матрицата на екрана.
Когато избирате тази техника, уверете се, че краищата не са преекспонирани при показване на изображението, въпреки че ако това не ви притеснява, не се колебайте да закупите такъв панел. Както подсветката, така и страничното осветление могат да бъдат оборудвани с локално затъмняване.
В първия случай тъмните части на картината не се подчертават от светодиодите, но светлите части се подчертават с ефект на подобряване. Резултатът е изображение с отлични нива на контраст и наситено черно. Тази схема е по-продуктивна, отколкото при странично осветление с локално затъмняване, въпреки че във втория случай говорим и за висококачествена картина.
Купи сега, плати после с Mokka
Какво е HDR
HDR технологията е специален вид осветление, което прави изображенията да изглеждат естествени. Освен това на такъв екран ще видите нюанси, които конвенционалните телевизионни панели не могат да възпроизведат. Версията HDR10 има цветова палитра от до 1 милиард нюанса.
Честота 60 или 120
Стандартната честота е 60 Hz. Това е достатъчно за гледане на телевизионно съдържание и филми. Но ако купувате смарт устройство и за игри, тогава погледнете 120 Hz телевизор. Този модел е в състояние да осигури гладка графика и динамични промени в изображенията на играта.
RGBW и WRGB: каква е разликата?
Светодиодите задължително отразяват три основни цвята:
- червено (R – червено);
- зелено (G – зелено);
- синьо (B – синьо).
Обикновено в първия случай допълнителният W канал означава бяло със студен нюанс (цветна температура 6000 K), във втория – бяло с топъл нюанс (2700‒2900 K). Това е важно при настройката – кой нюанс е най-близо до вас, съответно изберете такова съкращение въз основа на този индикатор.
Дълбочина на битовете и дълбочина на цвета
Дълбочината на цвета зависи от броя на нюансите, които екранът показва. Колкото по-високо е битовото съдържание на матрицата, толкова по-голям е светлинният поток. 6-битовите опции са част от малки бюджетни модели, които могат да възпроизвеждат само 262 144 нюанса. Такива случаи не са за графики.
8-bit вече възпроизвежда над 16 милиона цвята – това е добро качество на картината и необходимия минимум за графично изображение. Повечето от телевизионните панели в средния ценови сегмент имат такава матрица.
10-битовите опции са в състояние да показват милиард нюанси; премиум мониторите са оборудвани с такива матрици. Ако имате нужда от екран с естествено изображение, висококачествена картина с плавни цветови преходи и възпроизвеждане на графики, ще трябва да похарчите пари.
HDMI
Що се отнася до броя на HDMI портовете за телевизор, всичко е просто: колкото повече връзки планирате едновременно към монитора, толкова повече такива портове трябва да има. Компромисно решение е 2-3 конектора, след което можете да свържете игрова конзола, медиен плейър и система за усилване на звука.
Обърнете внимание на версиите на HDMI: стандартът 1.4 вече не е актуален, по-добре е веднага да гледате телевизия с HDMI 2.0.
Диагонал и резолюция
Закупуването на екран с голям диагонал не винаги е оправдано. Трябва да вземете предвид разстоянието, броя на хората, за които е предназначено гледането, и площта на стаята. Моля, имайте предвид, че ако искате голям екран, ще трябва да седнете по-далеч от него.
Например, при 32-инчов екран разстоянието от 1,5 метра се счита за безопасно, но трябва да гледате телевизор с 60-инчов екран, докато сте на 2,4 метра от него. По отношение на резолюцията HD форматът (1280×720) се счита за остарял и е подходящ за екрани с диагонал до 32 инча.
Full HD (1920×1080) – актуална версия за телевизори от 32 до 48 инча. UHD или 4K (3840 × 2160) – използвани в телевизионни панели с екрани от 49 инча. Твърди се, че 4K телевизорите произвеждат по-ясни и по-ярки картини.
Плащай на части по всеки повод
Плюсове и минуси на устройството
Нека очертаем предимствата на Smart телевизорите:
- Предлага се разнообразно съдържание. Едно от основните предимства на смарт телевизорите е функционалността за избор на видео съдържание в интернет: получавате достъп до стрийминг на живо и записани програми. Какво означава това? Гледане на най-новите филми, които току-що са излезли и ретро филми у дома.
- Видео съдържание по всяко удобно време. С този тип телевизия можете да гледате любимите си програми, когато пожелаете – това е уникална възможност да сте в крак с новостите, без да сте обвързани с програмата на телевизията. Вие сами планирате времето си за гледане въз основа на вашите предпочитания.
- Режим на търсене през менюто и без него – чрез глас. Телевизорите имат персонализирано търсене с глобални списъци и повечето модели вече имат активирано гласово търсене, което улеснява зрителя да намери необходимото съдържание.
- Поддръжка на режим на игра. Smart TV е страхотна опция за геймърите: можете да намерите игри, които са съвместими със софтуерната платформа за управление. По правило Smart предлага голям избор от възможности за забавление.
- Функция за мобилно управление чрез Smart за други свързани устройства. Дистанционното управление за такъв телевизор е универсален дизайн – можете да го използвате, за да управлявате работата на такива домашни устройства като специална лампа, термостат и други.
Въпреки значителните предимства, тези модели имат и недостатъци. Недостатъците включват следните точки:
- Проблеми с безопасността. Вашите лични данни стават достъпни за други потребители на мрежата и всеки, който търси тази информация, може да разбере за вашите предпочитания (в търсачка). Възможността на телевизията да излъчва от вкъщи (видео + аудио) заедно с функцията за лицево разпознаване също е сериозен проблем за някои потребители.
- Стабилността на Smart телевизорите зависи от скоростта на мрежата. Нуждаете се от добър високоскоростен режим за софтуерни актуализации. Това изисква инсталиране на най-новите приложения, а те се променят често.
- Бавна реакция при натоварване. Интелигентните устройства, като смартфоните, често се забавят, ако изпълнявате много задачи едновременно. Бавната реакция на команди често дразни потребителите.
- Надценени. Производителят често надува цените за такива модели, виждайки интереса на потребителя: в резултат на това закупуването на модерна джаджа може да удари семейния бюджет.
Сравнявайки плюсовете и минусите, направете собствено заключение за необходимостта от покупка.
Полезни съвети
Не трябва да купувате смарт телевизор с разделителна способност на екрана по-малка от 4K, а Full HD резолюцията (1080 p) също е нещо от миналото. Пригответе се да платите около 1 000 лева за бюджетен вариант (разделителна способност на екрана – 4K, диагонал – 55 инча) с минимален набор от функции.
За устройство с всички основни функции и 10-инчов диагонал ще трябва да платите 1 600 лева или повече. Е, моделите телевизори с по-големи възможности и по-добро представяне на изображение, звук и други параметри са още по-скъпи.
Когато избирате, слушайте следните съвети:
- Не бързайте да купувате 8K телевизор – те все още са много скъпи и все още няма много филми и програми в тази резолюция. Напълно възможно е, когато тази ситуация се изравни, цената на такива модели да падне.
- Изберете OLED екрани пред LCD устройства.
- Поддръжката на технологията HDR ще ви позволи да получите картина, която е близка до реалността по отношение на цветовите решения.
- Честота на опресняване на екрана – колкото по-висока, толкова по-добре – направете заключение от тук и изберете 60 Hz или 120 Hz. Ако купувате Smart модел не само за гледане на филми, но и за телевизионни предавания, спорт, а също и за игри, тогава купете такъв с по-високо число за този показател – това ще направи предаването на движенията по-плавно при възпроизвеждане на съдържание.
- Потърсете телевизор с HDMI порт и за предпочитане поддръжка на стандарта HDMI 2.1.
Бъдете готови за факта, че може да се наложи да закупите отделно допълнителна система от високоговорители. Моделите в тънки корпуси имат вградени високоговорители, които не са много мощни.
Заключение
Когато видите смарт телевизори на рафтове или на стената в магазин, може да изглежда, че всички са еднакви. Но сега знаете със сигурност, че те се отличават не само с цената. Вижте информацията в статията, за да изберете подходящо устройство за Smart телевизор с добра резолюция, тип екран и силен софтуер.