Как да изберете и носите пръстени правилно
Елегантните пръстени, изработени от благородни материали, ефективно допълват образа, правейки го оригинален и запомнящ се. Освен булчински рокли, магазините за бижута предлагат стотици елегантни модели за всеки ден и за особено запомнящи се събития. Нека да разберем кой пръстен да изберем, така че бижутата да изглеждат елегантни, да не създават дискомфорт при носене и да са в хармония с вашия индивидуален стил и характер.
Препоръки за избор на пръстен
На първо място, бижутата трябва да отговарят на мястото и времето. Луксозен златен пръстен с голям диамант изглежда добре на гала вечерен прием по случай сватба или годишнина и е напълно неподходящ в работна среда или излети с деца. Това не означава, че в ежедневието е по-добре да забравите напълно за бижутата, но е необходимо да спазвате мярката. Грациозен пръстен с малки камъни, необичайно гравиране или тъкане ще се впише успешно дори в най-обикновения уличен външен вид и няма да пречи на движенията или да привлича прекомерно внимание.
За да избегнете вулгарността, стилистите препоръчват да се ограничите до максимум три различни пръстена или един изразителен пръстен на едната ръка. И когато избирате подходящ модел, не забравяйте да вземете предвид формата и анатомичните особености на ръката:
- Широка длан с големи пръсти е идеална за масивни камъни – изумруди, рубини, перли. Тънка, скромна украса върху него просто ще се „изгуби“.
- Изисканите „музикални“ ръце с дълги тънки пръсти са универсални, аксесоари с всякаква форма и размер ще им подхождат.
- Пълните пръсти трябва да бъдат визуално удължени с помощта на ъглова геометрия – ромби, овали, триъгълници. Миниатюрен декор и големи кръгли камъни няма да са на място.
- За тесни фаланги всеки модел е оптимален, с изключение на прекалено масивните. Модните фалангови пръстени изглеждат впечатляващи върху тях.
- За къс пръст не трябва да избирате модели, които оптически разширяват ръката. Идеалната му двойка е пръстен с нестандартна форма с асиметрия, допустими са големи камъни във формата на овал или капка.
Традиционно брачните халки, както и годежните пръстени, се носят на безименния пръст, а големите модели с изпъкнали камъни и печати се носят на средния или показалеца. Други видове пръстени могат да се носят на всякакви пръсти по желание.
Избор на ширина на пръстена
Широкият ръб, покриващ фалангата, изглежда солиден и солиден, което не винаги отговаря на реалността. Ако това е кух продукт, тогава той е доста крехък и може да се повреди при близък контакт с твърди предмети. Друго нещо е лят широк пръстен от благороден метал. Теглото и цената му са по-високи от тези на тесните модели, прави уважавано впечатление, но може да причини дискомфорт при продължително носене, особено в горещия сезон. Колкото по-широк е пръстенът, толкова по-голяма е площта на контакт с кожата и толкова по-внимателно трябва да изберете размера.
Когато купуват широк пръстен, те се фокусират върху размера „с марж“, тоест търсят модел с половин размер по-голям. Например, за широк пръстен с размер 17 е по-добре да вземете 17,5. При тесни пръстени правилото „+0,5“ не работи, те се избират според размера.
Според класификацията тънките пръстени се считат за модели с ширина 2-4 мм, средна ширина – от 4 до 6 мм, широка – над 6 мм. Най-удобни за носене са 3 мм ленти за глава, които са доста издръжливи и не пречат на активните движения на ръцете. Важно е също така, че тънките бижута могат да се носят няколко пъти на пръста, докато широките бижута могат да се носят само самостоятелно.
Пръстените с всякаква ширина се комбинират с пръсти със средна дължина; тънките продукти не са подходящи за дълги пръсти, а широките не са подходящи за къси. Като цяло, колкото по-малък е пръстът, толкова по-малка украса изисква.
Купи сега, плати после с Mokka
Как да изберем профил и дизайн на пръстена
Профилът на пръстена, тоест формата на напречното сечение, може да разкаже много за бъдещия комфорт при носене. Това се отнася само за пръстеновидни шайби, които представляват метална лента с еднаква ширина отпред и отзад. Ако разрежете такъв пръстен напречно, тогава формата на изрязване е:
- правоъгълна (плоска);
- овална;
- с изпъкнал външен ръб;
- кръгла;
- с вътрешна изпъкнала страна.
Най-удобното прилягане се осигурява от леко заобления вътрешен ръб. Комфортните модели са лесни за поставяне и сваляне, не оказват натиск върху кожата с остри ръбове и практически не се усещат на пръста. О-пръстените с диаметър до 3 мм също са доста удобни, не пречат на съседните пръсти, практични са и удобни. Полукръглият външен профил е класически вариант, уязвим на драскотини и ожулвания. Пръстен, който е изпъкнал отвън, ще трябва периодично да се носи в бижутерска работилница за полиране.
Модерен дизайн на пръстени
Бижутерите поставят основния декор върху предната част на пръстена, чийто дизайн може да бъде много разнообразен. Условно се разграничават няколко големи групи бижута.
Пасианси
Това са пръстени с камък и тънка рамка без допълнителна украса, често използвани като годежни пръстени. Универсално дамско бижу, подходящо за всяка възраст и социален статус. Камъкът трябва да се постави правилно в центъра на ръката – на средния или безименния пръст.
Коктейлна
Бижутата с много камъни, големи или малки, и елегантни флорални и растителни шарки обикновено се класифицират като коктейлни бижута и се носят при специални поводи. Аксесоарите изглеждат страхотно поотделно или в група, ако са съчетани стилово и с цвета на метала.
Усукана
Плетените пръстени, направени от множество преплетени основи, обикновено се възползват от цветовия контраст, когато са направени от метали с различни нюанси. Понякога са украсени с малки камъчета, резби и почерняване. Това е чудесно допълнение към ежедневна или бизнес визия, изразителна, но скромна.
«Следи»
Моделите под формата на шайба, украсени с пътека от малки камъчета, се наричат още пръстени за вечност. Обикновено се подаряват като знак на любов и се носят постоянно. Често такива модели са подходящи за сватбени двойки, а в случай на цветни камъни те заменят коктейлните.
Монограми
Сложни тъкани, къдрици, сложни шарки, украсени с камъни и различни видове метали в пръстените с монограми, ги правят универсални. Елегантна декорация, подходяща за млади момичета и зрели дами, подходяща за офис, домашна обстановка или за празненство с приятели.
Печати
Пръстените с плоска предна част са особено популярни сред мъжете. Декорът съдържа големи камъни, емайли, гравюри, инициали, символи, изображения на зодиакални знаци и всякакви лога. Носят се на показалеца или средния пръст.
Пръстени
Яркият пръстен винаги доминира на ръката, така че не трябва да го комбинирате с други бижута (с изключение на годежните пръстени). Сред моделите от този тип се ценят винтидж мотиви, необичайни форми и нюанси на камъни и умело рамкиране.
Плащай на части по всеки повод
Злато, платина, сребро: кой метал е по-добър?
Модните пръстени са изработени от различни материали, включително титан, волфрам, неръждаема стомана и паладий. Въпреки това, истинската класика и избор на мнозинството остава основно 585 злато. Напоследък бялото злато е на върха на популярността, жълтото и червеното злато все още се търсят. Цветът на метала зависи от състава на примесите, тъй като във всеки случай продуктът не е 100% чисто злато. Тези примеси не влияят на физическите и експлоатационните свойства, но допълнителните методи за обработка на метала могат да повишат устойчивостта му на повреди и замърсявания и да удължат блясъка му. Такъв ефект има например родиеното покритие.
Платината е най-скъпият, елитен материал за бижута, продуктите от нея са по-здрави и по-тежки от златото. Среброто е много по-достъпно, но изисква постоянна грижа и цялостно почистване, в противен случай потъмнява с времето.
В украсата на бижутата скъпоценните камъни държат дланта: диаманти, изумруди, рубини, сапфири, перли. Полускъпоценни минерали и евтин синтетичен кубичен цирконий и кристали не губят своята актуалност. Обемен златен или платинен пръстен с голяма естествена перла или оригинален диамант е добра финансова инвестиция и шикозен аксесоар, но няма да можете да го носите всеки ден. Изборът е свързан не само с желанията и възможностите, трябва да се вземе предвид целта на декорацията, нейното съответствие с начина на живот, стила и навиците.
Как да определите размера
За да определят размера на пръстена, магазините за бижута разполагат със специални инструменти – пръстеномери. Въпреки това, преди най-накрая да изберете пръстен, все още трябва да го пробвате, да го поставите на пръста няколко пъти и да го премахнете. Освен това размерите на едни и същи пръсти на различни ръце може да не съвпадат! Какво друго трябва да се вземе предвид при избора и пробването на бижута:
- Обемът на пръстите варира в зависимост от метеорологичните условия, здравословното състояние на човека (ръцете се подуват по време на горещина, при неразположение, след физическо натоварване, рано сутрин след сън).
- Пръстите на активната ръка обикновено са по-големи, отколкото на пасивната ръка.
- След като поставите пръстена, проверете прилягането му: завъртете го около оста, стиснете дланта си в юмрук, леко разклатете ръката си. Бижуто не ви притиска или виси на пръста? Това означава, че размерът е избран правилно.
- Бижутата с големи камъни изискват по-плътно прилепване към кожата, за да не се усучат под тежестта на камъка.
- Поради специалната структура на малкия пръст и палеца изборът на пръстени за тях изисква повишено внимание. За малкия пръст е важна най-малката обиколка, така че не трябва да има „резерв“ в диаметър. Но на палеца е нормално, ако пръстенът се поставя трудно, защото фалангата му е по-широка от другите.
Ако два размера пасват еднакво добре и е трудно да се избере между тях, предпочита се по-големият. Как да разберете размера на пръста си у дома? Трябва да го увиете с дантела или конец (проверете дали фалангата преминава свободно), да го изрежете в основата, да измерите дължината на сегмента в милиметри и да разделите тази цифра на 3,14.