Как да избереш геймърски компютър
При избирането на геймърски компютър, очакваш стабилна машина за максимален комфорт при игра, без лагове и фрийзове, а заедно с това, искаш да издържи поне 3 – 5 години. Затова е важно да избереш правилните компоненти, за да не съжаляваш по-късно за парите, които си дал.
В тази статия ще разгледаме подробно на какво да обърнеш внимание, когато избираш основни компютърни компоненти.
Производителност на геймърски компютър
В исторически план производителността на системите за игри се измерва в FPS – съкратено от ”frames per second”, което буквално превежда като „кадри в секунда“, и означава точно това – колко кадъра ти показва твоя геймърски компютър за 1 секунда. Високият FPS ти гарантира качествена картина в игрите. Под 30 кадъра качеството е чувствително ниско, картината започва да лагва и трепери. При по-ниски стойности е почти невъзможно да се играе.
По тази причина, при избор на гейминг компютър, се започва от FPS, още повече, че новите игри изискват все повече ресурси, респективно по-мощен гейминг компютър.
Купи геймърски компютър с Mokka сега и плати по-късно
Характеристики на геймърските сглобки
Първо трябва да вземеш решение за разделителната способност и желаното качество на изображението. И двете опции влияят на бюджета на геймърския компютър.
Когато играеш на Full HD резолюция, при минимални или средни графични настройки, бюджетните компонентите ще ти свършат работа. Евтините компютри за игри са добър вариант за повечето онлайн игри като CS:GO, Dota 2 или World of Tanks.
Бюджетните решения за гейминг компютър обаче няма да задоволят графичните естети. За да извлечеш максимума от гейминга, по-добре е да заложиш на по-висок клас продуктивни компоненти. Имай предвид обаче, че при висока разделителна способност вероятно са дори и най-скъпите геймърски компютри могат да се огънат.
След като вече знаеш бюджета, с който разполагаш, и си определил какво качество на картината е задоволително за теб, следващата стъпка е изборът на компоненти. Трябва да обърнеш внимание на поне 7 компонента:
- Централен процесор (CPU или процесор).
- Дънна платка (MP).
- Памет с произволен достъп (RAM или памет).
- Графична карта (VC или видео карта).
- HDD и/или SSD съхранение.
- Захранване (PSU).
- Кадър.
Важно! Изброените компоненти трябва да образуват балансирана система. Например, няма смисъл да купуваш бюджетен процесор и скъпа видеокарта. В противен случай, производителността на геймърския ти компютър ще зависи от процесора, което няма да разкрие потенциала на VC.
Да сглобиш сам своя геймърски компютър, или да се довериш на специалист?
Когато вече си избрал компонентите, остава да вземеш още едно решение – дали да сглобиш игралната машина сам, или да повериш тази задача на специалист.
Сглобяването на геймърски компютър от специалисти може да ти излезе малко по-скъпо. Но пък ще ти спести време и ще ти гарантира, че няма да направиш грешки, които могат да ти излязат скъпо в бъдеще.
Естествено, ако имаш опит, можеш да го сглобиш и сам, както и ако много искаш да научиш нещата в детайли. Ако все пак нямаш опит, или имаш съмнения, по-добре да се подготвиш добре. В YouTube можеш да намериш достатъчно клипчета за сглобяване на геймърски компютър, които ще ти помогнат.
Не забравяй! Прави всичко много внимателно и не бързай за никъде, тъй като крайният резултат зависи от точността ти.
Трябва ли да избера дънна платка и процесор за овърклок?
Овърклокът (overclock) променя честотата на компонентите за подобряване на производителността.
Да кажем, че процесор от 3700 MHz поддържа овърклок. Чрез промяна на напрежението, честотата се повишава до 4500 MHz. Производителността нараства с почти една четвърт, но с това се увеличава потреблението на енергия и генерирането на топлина.
За да не се повреди процесорът преждевременно, трябва да му се осигури ефективно охлаждане. Стандартните вентилатори (охладители) често не могат да се справят с повишеното натоварване, затова, за да удължиш живота на процесора, трябва да заложиш на по-висок клас модел.
Някои ентусиасти използват водно охлаждане, когато създават свръхскъпи компютри, а има и фенове на овърклок, които използват течен азот. В крайна сметка цената на модерните овърклок системи може да надвиши цената на самите компоненти.
В началото овърклокът стана популярен, тъй като помагаше да се получи повече производителност за по-малко пари – можеше да купиш процесор за 150-200 лева, който след овърклок да е сравним с модел за 300.
Днес овърклокът се превърна в начин за производителите да спечелят допълнително, тъй като увеличава разходите по сглобяване на системния блок. Частите за овърклок често са по-скъпи, да не говорим за свързаните с това разходи за охлаждане, кутия и т.н.
Връщайки се към въпроса, струва ли си да купувам дънна платка и процесор за овърклок, отговорът е само един отговор – да, ако ти е пределно ясно какво представлява и си сигурен, че ти е необходим. В противен случай не смао ще дадеш едни ненужни пари, а дори можеш безвъзвратно да прецакаш компонентите.
Избор на процесор за геймърски компютър
Изборът е се ограничава до AMD или Intel. Но няма еднозначен отговор кой производител е по-добър – споровете за предимствата и недостатъците на процесорите на единия или другия са безкрайни.
Съветваме те да направиш следното – ако вече имаш успешен опит с процесори от единия или другия производител за сглобки на геймърски компютър, довери се на това, което познаваш и от което си доволен. И двете марки правят добри процесори, така че ще се справят отлично.
Препоръчително е да вземеш последно поколение процесор, предназначен за гейминг. Подходящ е CPU с 6 ядра и 12 нишки. Процесор с по-ниски спецификации би бил компромис, а по-сериозните модели са предназначени за високопроизводителни системи.
Регистрирай се в Mokka и плащай покупките си на части
Предимства на процесорите на Intel
- Динамично преразпределение на ресурси за оптимизиране на производителността.
- Поддръжка на усъвършенствани мрежови и графични технологии.
- Относително нисък коефициент на топлоотдаване.
- Съвместим с широк набор от софтуер (включително игри).
- Стабилност и издръжливост на работа.
Плюсове на AMD процесорите
- Достъпни цени за продуктивни многоядрени модели.
- Мултиплатформен (използване на процесори от различни поколения без промяна на MP).
- Поддръжка за овърклок от повечето процесори от текущата моделна линия.
- Добра система за активно охлаждане извън кутията.
- Широка гама от надеждни решения за всеки бюджет.
Избор на дънна платка
При избора на дънна платка, обърни внимание на следните параметри:
- Форм фактор (основно размер).
- Брой на слотовете за памет.
- Гнездо (гнездо за свързване на процесора).
- Чипсет
- Интерфейсни конектори.
За много геймърски компютри дънните платки с форм фактор MicroATX са достатъчни на пръв поглед. Има и други 2 популярни размера – Mini-ITX MP се инсталират в малки кутии, а ATX се инсталират в системи с голям брой свързани устройства.
Сокетът е избран така, че да се гарантира съвместимостта с процесора и дънната платка. Чипсетът може да избран от средния ценови сегмент. И това важи дори за скъпи сглобки за геймърски компютри. Базата на дънните платки не винаги се справя с натоварванията при игри, а скъпите модели са по-подходящи за по-специфични приложения (по същия начин, като при овърклока).
Броят на слотовете за памет е важен при сглобяване на геймърски компютър, особено ако не разполагаш с необходимото количество предварително. Да предположим, че има 2 слота и са ти необходими 16GB RAM. Вземи 1 х 8GB памет, вместо 2 x 4GB. Интерфейсните конектори се избират в зависимост от задачите – свързване на периферни устройства чрез Thunderbolt, обслужване на голям брой дискове и др.
Препоръчителни производители на дънни платки за процесори Intel и AMD са MSI, Asus, Gigabyte.
Охлаждане за геймърски компютър
Повечето кутии се охлаждат с вентилатори. Условно охлаждането с вентилатори се разделя на 2 вида. Стандартът включва с кутии, процесори и видео карти. Продават се и отделно по поръчка.
Персонализираните охладители за геймърски компютър се различават от стандартните по повечето възможности, които предлагат. Те могат да включват LED осветление, уникален дизайн на перките, повишено работно налягане и др. По-тихата работа се също е важен момент.
Персонализирано охлаждане за геймърски компютър се използват предимно при по-скъпите сглобки. Най-често скъпите охладители се инсталират в системи за овърклок. В някои ситуации те се поставят, за да се намали и нивото на шума.
Алтернатива на вентилаторите при сглобяване на геймърски компютър може да е водното охлаждане. Водните системи са популярни сред овърклок ентусиастите и премиум компилациите. Поради високата цена и сложността на монтажа, водното охлаждане обаче не се използва широко.
Сред добрите марки охладители могат да се споменат Be Quiet, Noctua, Deepcool, Cooler Master, NZXT, Corsair.
Как да избера кутия за геймърски компютър?
При ограничен бюджетът, кутията се купува на принципа “колкото остане”. За мощни сглобки, когато парите не играят роля, избери модел от средния или премиум сегмент. Обърни внимание на следните характеристики:
- Дизайн.
- Размери.
- Охлаждане.
- Местоположение на захранването (PSU).
- Възможности за управление на кабели.
- Шумопоглъщане.
Дизайнът зависи изцяло от твоите вкусове, но размерите се избират, като се вземат предвид конкретните задачи и форм-факторът на дънната платка. Алтернативно, за водно охлаждане, и кутията трябва да е подходяща. В малка кутия Mini-ITX за геймърски компютър, просто няма начин да поставиш тръби и водна помпа.
Обичайно охлаждането включва поне 2 вентилатора (всмукателен и изпускателен). В общия случай това е достатъчно. Що се отнася до местоположението на захранването, поставянето му в долната част отдавна се е превърнало в негласен стандарт. И накрая, наличието на кабелен мениджмънт, помага за спретнато подреждане на кабелите, а високото шумопоглъщане – за повишаване на комфорта.
Сред марките кутии, на които можеш да хвърлиш едно око, са Fractal Design, Zalman, Phanteks, Corsair, Aerocool, GameMax, DeepCool, Cooler Master, Be Quiet.
Видео карта за геймърски компютър
Изборът на графична карта зависи от процесора. Сглобката е балансирана, когато компонентите използват напълно възможностите един на друг. Ако процесорът в геймърския компютър е зареден на 90%, а VC на 30-40, много вероятно е производителността на мощна видеокарта да е значително по-добра от тази на процесора.
Оптималният потенциал на графичните карти се разкрива на 100% от процесора, Например, Geforce RTX 2080 Super, серия VC на NVIDIA изисква процесор Ryzen 5 3600 или Intel Core i7 9700K. Моделите се избират по таблици за съответствие.
За водещи производители на видео карти за геймърски компютър се сочат 2 компании – AMD и NVIDIA, като крайният продукт се произвежда както под собствена марка или чрез други компании, като MSI и Asus. Както при процесорите, не е възможно да се каже със сигурност кои VC са по-надеждни и продуктивни. Геймърите залагат на решения и от двата производителя.
Сред препоръчителните марки видео карти са AMD, NVidia, Asus, EVGA, AsRock, Gigabyte.
RAM за геймърски компютър
В момента „златният стандарт“ е 16 GB RAM, като минималното е 8 GB – по-малко е безсмислено. Честотата и типът RAM се избират според спецификацията на процесора. Ако вземем AMD Ryzen 5 1400, това е DDR4-2667, а Intel Core i9-10900K е DDR4-2933.
Препоръчителните марки RAM са AMD, Crucial, Goodram, Kingston.
Избор на диск за геймърски компютър
Да започнем с обема. Минимумът е 1 TB. Големината на игрите нараства всяка година, не след дълго никой няма да се изненада на 50-100 GB шутър или RPG, а с разпространението на 4K монитори и телевизори, тези цифри само ще растат. Затова е разумно да се запасиш с голям диск предварително, за да не “броиш” всеки гигабайт по-късно.
Малко по-сложно става при избора на типа диск геймърски компютър. Доскоро разработчиците рядко си правеха труда да оптимизират за SSD. Бяха инсталирани HHD, за да се увеличи производителността на операционната система, но сега в системните изисквания на повечето съвременни игри SSD дисковете се посочват по-често. Особено след пускането на новото поколение конзоли.
HHD вече са подходящи предимно при бюджетни сглобки за геймърски компютри, или за файлови хранилища за снимки, видео, аудио и т.н. На потребителско ниво стандартните твърди дискове постепенно се превръщат в нещо от миналото. Според експерти, в бъдеще те ще се използват само за сървъри.
Добри марки за HDD и SDD са Samsung, Kingston, Crucial, Gigabyte, Goodram, Transcend, Silicon Power, Western Digital.
Избор на захранване за геймърски компютър
На първо място се изчислява мощността. Формулата е следната:
(консумация на енергия на VC и CPU + 100) * 1,5,
т. е., ако процесорът консумира 50 вата в режим на пиково натоварване, а видеокартата – 100, сметката ще е (100 + 50 + 100) * 1,5 = 375 вата, което означава, че имаш нужда от модел около 400-450 вата.
Пиковата мощност на процесора и видеокартата е посочена в спецификациите на устройството на уебсайтовете на производителите.
Категорично не се препоръчва закупуването на PSU za геймърски компютър с по-ниска мощност, но е валидно и обратното – прекомерният излишък на мощност също не е необходим. При система, където 400-450 W е оптималната мощност, е излишно да даваш допълнителни пари за за 700-1000W. Това няма да осигури допълнителна защита, но ще увеличи натоварването на домашната електрическа мрежа.
Освен мощността, обърни внимание и на енергийната ефективност. Когато спецификациите показват 80 Plus Bronze, това означава, че при натоварване от 50% ефективността не пада под 80%. Има и други маркировки – Silver, Gold, Platinum, Titanium. В „титановите“ PSU ефективността достига 95%.
Внимание! Не купувай PSU за геймърски компютър на принципа „ако ми стигнат парите“. Това е критичен компонент. В случай на повреда, нискокачествен захранващ блок може да повлече останалите компоненти със себе си. Това се дължи на евтини елементи и лошо обмислена система за защита. Поръчвай захранване само от доказани производители. Някои от тях са изброени по-долу.
Полезни съвети за сглобяване на геймърски компютър от експерти
- Сглоби системния блок в светла стая, където няма животни.
- Прочети внимателно инструкциите за свързване на компоненти.
- След като инсталираш операционната система, инсталирай най-новите драйвери.
- Купувай компоненти само от известни марки компютри.
- Никога не пести пари от захранване и дънна платка.
- Не забравяй да направиш стрес тест след сглобяването.
- Не поръчвай компоненти втора ръка, без гаранция.
- Редовно почиствай кутията от прах.
- Препоръчително е да си вземеш UPS или поне стабилизатор на напрежението.
Как да купиш геймърски компютър сега и да платиш по-късно
Mokka ти дава възможност покупката на геймърски компютър да е максималко комфортна, с опцията да го вземеш сега и да платиш на части по-късно, по удобен, избран от теб, теб план.
Заключение
Неслучайно много експерти възприемат игрите като произведения на изкуството и появата им се приписва на най-важния етап от развитието на човечеството. Те ни отвеждат в невероятни светове и ни потапят във вълнуващи приключения. Но, заедно с това, удоволствието, което ще изпиташ от една игра, е пряко свързан с качеството на сглобката на геймърския компютър.
Надяваме се, че нашият материал ще ти е помогнал да се ориентираш в разнообразието от възможности и да направиш информиран избор за геймърски компютър, на разумна цена и с оптимална производителност.