Как да избереш безжични слушалки?
Безжичните слушалките (или “wireless слушалки”) се превърнаха в задължителен аксесоар не само като модна придобивка, но и от практична гледна точка – някои смартфони вече дори нямат вход за слушалки. Класически, in-ear тапички, спортни, обгръщащи цялото ухо, големи и малки, днес има много безжични устройства и те ни дават свободата да слушаме музика и аудио книги, да гледаме филми, да преговаряме лекции или презентации, да играем игри, да общуваме с близките си хора или да се изолираме от околния свят.
И така, нека разгледаме какви са възможностите на wireless слушалките, на какво да трябва да обърнеш внимание при избора, какви са предимствата и недостатъците на различните модели и как да избереш подходящите безжични слушалки за теб, без да се изгубиш в огромното разнообразие от предложения.
История на безжичните слушалки
В края на 90-те години, Koss пуска първите wireless слушалки. Връзката им към усилвателя, плейъра и други източници на звук се осъществява чрез инфраред. Конкуренцията, разбира се, не спи и скоро след това излизат безжични слушалки, които могат да се използват на до 45 метра разстояние от устройството. За съжаление, те работят на честотата на мобилните телефони и не успяват да се наложат на пазара.
Малко по-късно Bluetake напипаха нишата, пускайки първите безжични слушалки, които използват Bluetooth връзка – става дума за Bluetake i-PHONO BT420EX. Може би моделът е вече малко поостарял, но Bluetooth технологията е популярна и днес, заедно с свързването чрез Wi-Fi и радиовръзка.
И разбира се, няма как да пропуснем най-популярния модел wireless слушалки до момента – Airpods. Дело на Apple, тези wireless слушалки се отличават с оригинална форма, самостоятелни тапички, in-ear pop-out контрол и зареждащ калъф, реагиращ на докосване.
Вземи безжични слушалки сега и плати по-късно на части
Видове комуникация при безжичните слушалки
Има три основни начина за комуникация между устройството ти и wireless слушалките: Bluetooth, радиовръзка и инфраред. Инфрачервената технология е остаряла и съвременните безжични слушалки вече не я поддържат. Можем да кажем, че днес се използват само Bluetooth или радиовръзка, но технологията се развива и няма да е изненада, ако скоро се появяват и нови решения за комуникация при wireless слушалките.
Инфраред комуникация за безжични слушалки
Инфраред wireless слушалките работят точно като дистанционното управление на телевизора ти. Сигналът се предава от инфрачервен светодиод, а приемникът го приема и възпроизвежда. Можеш да свържеш няколко безжични слушалки наведнъж през един инфраред порт, като най-важното е, да не излизаш от радиуса на покритие на инфрачервения лъч.
Сигналът при този тип връзка за безжични слушалки е ясен само на няколко метра от устройството. Максималното разстояние, на което може да работи устройството, е 10 метра. В същото време приемникът не трябва да изчезва от зоната на видимост на инфрачервения лъч, което създава неудобство: не можеш дори да обърнеш главата си, докато слушаш музика.
Радиокомуникация за безжични слушалки
Премахването на кабелите в комуникацията с устройството се превърна в крайъгълен камък в историята на слушалките, давайки възможност да се опитат различни технологии. Един от успешните в момента е радиокомуникацията за безжични слушалки, при който сигналът се излъчва в диапазона от 800 kHz до 2,4 GHz, а това увеличава обхвата на комуникация между източника и wireless слушалките до 150 метра. При такъв обхват различните препятствията пред сигнала, като стени например, да не го изкривяват или спират, което означава, че спокойно можеш да се вкъщи или в офиса и да слушаш музика.
Скоростта на връзката също е достатъчна за предаване на висококачествен звук към безжични слушалки. Разбира се, по-бюджетните модели wireless слушалки улавят сигнала от всички източници наблизо, като по този начин се създава фонов шум. В такива случаи трябва ръчно да настроиш канала за радиовръзка към твоите безжични слушалки.
Друг минус, който всички безжични слушалки имат в момента е нуждата от повече мощност за поддържане на радиовръзката. Това води до малък капацитет на батерията, респективно по-кратко време за използване на wireless слушалките. За да компенсират това, някои производители поставят по-голяма батерия в wireless слушалките, но това пък съдава друго неудобство, а именно – безжични слушалки, които са по-тежки.
Bluetooth комуникация за wireless слушалки
В момента Bluetooth връзката е най-разпространената при създаването на безжични слушалки. Това се дължи на липсата на смущения при комуникацията между двете устройства, както и ниската консумация на енергия, което позволява по-дълго време без презареждане на wireless слушалките.
Заедно с това, Bluetooth страндартът е универсален, което премахва ограниченията за типа устройство, което може да се свърже с wireless слушалките. Bluetooth се поддържа както от плейъри, така и от таблети и смартфони, независимо от операционната система, а също и от лаптопи и компютри, които поддържат технологията.
Недостатъкът на Bluetooth обаче е ниският обхват, който в момента е до 40 метра.
Качеството на звука на безжични слушалки, работещи с Bluetooth се определя от версията на протокола, а всяка следваща внася подобрения, които да удовлетворят все по-високите изисквания на потребителя за качество и ползваемост.
Първата версия на Bluetooth, която излезе през 1999 г., днес не се поддържа от нито едно от съвременните устройства. Следващата версия – 1.2, определено предлага подобрение в предаването на аудио, постигнато чрез повторно изпращане на информационни пакети, но качеството на звука не е на нивото, което се очаква днес. Версия 2.1 от 2007 г. пък предложи по-висока скорост на трансфер на сигнала с много по-ниско натоварване на батерията. В резултат на това безжични слушалки, използващи тази версия, издържат до 10 пъти по-дълго от wireless слушалките от предишното поколение.
Всяка следваща версия на Bluetooth се насочва към по-ниска консумация на енергия и по-добро качество на предаваните данни, но уловката тук е, че съответната версия трябва да се поддържа както от устройството, което предава сигнала (смартфон, лаптоп, таблет и т.н.), така и от съответния модел безжични слушалки, които са свързани с него, както и да поддържат съответните функции, които са ти необходими. Освен стандартната функционалност, изисквана за всички безжични слушалки – прехвърляне на звук от източник към устройство за възпроизвеждане (профил A2DP), според профила, който твоите wireless слушалки поддържат, те могат да предложат дистанционно управление на телевизор и домашно кино (профил AVRCP), връзка между телефон и слушалка, която ти позволява да провеждаш хендсфри разговори (профил HFP) и т.н.
На какво да обърнеш внимание при избор на wireless слушалки?
Съвременните слушалки предлагат сериозен избор от възможности, а това означава, че има доста неща, които трябва да обмислиш при избора на безжични слушалки.
Безжични слушалки с или без микрофон
Първото нещо, което трябва да решиш, когато търсиш безжични слушалки за твоя смартфон или лаптоп, е трябва да имат микрофон. Ако искаш да водиш телефонни разговори, дори да е само от време на време, по-добре да избереш модел wireless слушалки с микрофон. Така, при входящо обаждане, с натискане на едно копче, сигналът автоматично ще се прехвърли към него и автоматично ще паузира песента, която си слушал, преди разговора.
Възможност за работа с кабел?
Понякога възможността да превърнеш своите безжични слушалки в кабелни ти дава повече удобство. Може да звучи парадоксално, защото именно свободата от кабел е това, заради което избираш wireless слушалки, но представи си, че батерията е свършила, а ти спешно трябва да ползваш слушалките. В такива неприятни ситуации можеш да решиш проблема просто с поставяне на кабел.
Тегло на wireless слушалки
Третият параметър при избора на безжични слушалки е тяхното тегло. Wireless слушалките имат вградена батерия, което означава, че тежат повече от кабелните, макар разликата да не е толкова сериозна при Bluetooth слушалките. Наличието на микрофон също добавя към теглото, като безжични слушалки с микрофон тежат средно около 300 грама. Ако wireless слушалките ти са по-тежки, ще усещаш натиск върху главата си, което може да ти попречи да се наслаждаваш на музиката.
Качество на звука на безжични слушалки
В зависимост от това за какво смяташ да ползваш своите безжични слушалки, както и от това колко “чувствително ухо” имаш, качеството, което търсиш може да варира. При wireless слушалките определящ за качеството на звука основно е диаметърът на мембраната на слушалките. Колкото по-голям е неговият радиус, толкова по-висок е честотният диапазон на звука, който устройството може да произведе. Нормалната средна стойност е от 18 до 20 000 Hz. Разбира се, колкото повече, толкова по-добре, но това ще е за сметка на размера, а понякога и на теглото на слушалките.
Дизайн на безжични слушалки
Дизайнът на слушалките определя не само тяхната визия, но е важна и за практичността. Например, ако чашата на високоговорителя е отворена, тогава другите хора ще чуват какво слушаш – както музиката, така и телефонните разговори, ако водиш такива. Затова този параметър може да е важен, особено ако искаш да усилиш звука.
Когато говорим за дизайн, обърни внимание и на подложките за уши: вакуумните са по-удобни, защото се вкарват дълбоко в ушния канал и се закрепват добре. Разбира се, вече има и спортни модели, които имат допълнителни приспособления, с които wireless слушалките се закрепват по-сигурно за ухото, така че да не паднат, докато спортуваш.
Ако се спреш на слушалки, които се поставят върху ухото, провери как прилягат и дали чашката уплътнява добре от всички страни. Обикновено такива безжични слушалки не могат да се носят дълго време, защото ушите ти ще заглъхват от тях. А може и да е опасно, ако си на публично място, където трябва да следиш какво се случва около теб (когато пресичаш улицата, например).
Още неща, които да вземеш предвид при избор на безжични слушалки
Сред останалите детайли, които ще са ти полезни при избор на безжични слушалки, трябва да споменем опцията за контрол на звука – това може да изглежда като дреболия, но определено е удобна опция, когато си в движение и телефонът не ти е под ръка.
В случай, че търсиш безжични слушалки за игри, добре е да потърсиш модел, който ти предлага повече реализъм на звука, дори съраунд ефект. Има модели, които могат да реагират с вибрация на случващото се в играта, което ще допринесе за повече реализъм и удоволствие при гейминг.
Когато смяташ да използваш wireless слушалките за слушане на музика, телефонни разговори и/ли за изолация от външни шумове, модел безжични слушалки със система за намаляване и ограничаване на шума (noise cancellation) са добър избор. Трябва да имаш предвид обаче, че обикновено тези модели wireless слушалки са с на по-висока цена и са по-тежки. Освен това, някои хора са по-чувствителни към акустичния ефект и получават главоболие при по-продължителна употреба. Друг възможен страничен ефект може да е световъртеж и замайване.
Регистрирай се в Mokka и плащай за покупките си на части
Практически съвети при избор на безжични слушалки
Когато започнеш да избираш безжични слушалки, трябва да си отговориш на няколко въпроса, които ще ти помогнат в избора на wireless слушалки, които отговарят на твоите нужди. По този начин можеш да си намериш и по-бюджетен модел безжични слушалки, които обаче ще ти вършат перфектна работа.
За какво ще ползваш wireless слушалки?
Първото нещо, за което трябва да помислиш, когато избираш безжични слушалки, е къде и как ще ги използваш. Това ще те насочи към какъв модел да се ориентираш. Например, дали ще използваш wireless слушалките предимно навън, сред повече хора и шум, или в офиса или вкъщи, пред компютъра.
От това зависи дали ти трябват безжични слушалки с noise cancellation и неговата степен. Колкото по-добре изолират звука, толкова по-скъпи могат да бъдат wireless слушалките.
Колко време трябва да издържа батерията?
Помисли и за времето на работа, което ще ти трябва – от това зависи дали ще избереш по-тежък модел, който издържа повече време без зареждане, или безжични слушалки, с по-малко време на самостоятелна работа, но пък по-леки и компактни. Това би могло да окаже влияние и на сумата, която ще трябва да платиш за съответния модел.
В тази връзка, разбира се, трябва да помислиш и за капацитета на батерията на wireless слушалките. Можеш да избираш между безжични слушалки със сменяеми и с вградена батерия. Основната разлика е, че когато свършат батериите, ако са сменяеми, можеш просто да сложиш нови и да продължиш да си ползваш слушалките, докато с вградена батерия, не можеш да използваш wireless слушалки, преди да я презаредиш. Обикновено производителите предоставят приблизително време на работа, но тези данни са в идеални условия, така че трудно можеш да имаш точна представа, преди сам да опиташ.
Колко високо качество на звука ти трябва?
Следващото важно нещо е качеството на звука. Ако търсиш безжични слушалки, за да гледаш видеа и филми, можеш да избереш и по-бюджетен модел wireless слушалки. Ако обаче искаш безжични слушалки, за да слушаш музика, да играеш игри или нещо друго, което изисква да се потопип във висококачествени записи, ще трябва да платиш повечко.
Обикновените bluetooth устройства не са в състояние да осигурят същото добро качество на звука като тези с кабел. Така че, ако искаш ясен, съраунд звук без загуби на звукозаписи, тогава е по-добре да обърнеш внимание или на по-скъпи модели, или на кабелни такива от среден клас. Ако както качеството на звука, така и удобството при ходене и спортуване са важни, тогава трябва да потърсите най-добрия вариант, който ще комбинира всички изисквания.
Инфраред слушалките и тези, залагащи на радиовръзка предлагат по-добро качеството на звука, но те имат тесен честотен диапазон, стерео разделение и съотношение шум/сигнал. Моделите безжични слушалки от висок клас използват сложни технологии за предаване на звука и могат да ти предложат студийно качество, но тяхната цена обаче също е доста висока.
Кабелните слушалки определено предлагат по-добро качество на звука, но ако държиш на безжични слушалки, потърси такива, които поддържат аудио кодек aptX, като устройството, което ще подава сигнала, също трябва да поддържа този кодек, разбира се.
Вземи сума Mokka за минути – можеш да се регистрираш и в магазина
Какви wireless слушалки са ти удобни и ще са най-практични за теб?
Когато търсиш безжични слушалки, които да използваш редовно и за продължително време, е по-добре да се спреш на модел, който се поставя в ухото (т.нар. “тапички”). Добре е моделът да има няколко размера уплътнения, така че да ти е по-лесно да намериш подходящия, който да пасва идеално на ушите ти. Wireless слушалките, които покриват ушите пък са по-подходящи, когато си вкъщи или в офиса и не смяташ да ги ползваш за дълъг период от време.
Когато търсиш безжични слушалки, които да ти вършат работа, когато си в движение или спортуваш, спортните модели “тапички” са това, което ти трябва. Когато ги избираш обаче, първо ги тествай – те не трябва да падат, когато се движиш, нито да потъват твърде дълбоко в ушния канал и да ти причиняват болка или да го притискат. Слушалките, които се поставят върху ухото, пък трябва да прилягат плътно към ухото, без обаче да усещаш натиск или тежест, като ги носиш. Затова задължително трябва да пробваш слушалките, когато ги купуваш. Не се притеснявай, че ще изглеждаш глупаво, ако се раздвижиш с тях или подскочиш няколко пъти в магазина с тях.
Добрите модели безжични слушалки практически не причиняват дискомфорт при носене – можеш да ги ползваш няколко часа, без да усетиш умора или дискомфорт. Въпреки това, липсата на кабел и по-високото тегло все пак водят до определена умора на ухото. Не трябва да забравяш, че при честото слушане на музика с висока сила на звука остротата на слуха намалява. Затова е препоръчително да си даваш почивка от wireless слушалките от време на време.
Важно! При избор на безжични слушалки, не пропускай да ги тестваш на място в магазина, включително да послушаш музика или да си пуснеш някое видео. Някои wireless слушалки не могат да бъдат отваряни, преди да ги закупиш, за да не се повредят. Затова, ако продавачът ти откаже да тестваш, може би е по-добре да помислиш за друг модел. По време на проверката може да се окаже, че wireless слушалките не са ти удобни, не ти пасват или не качеството на звука не е достатъчно добро и ако разбереш за това след покупката, ще трябва да се занимаваш с връщане на продукта и избор на нови wireless слушалки.
Как да купиш безжични слушалки сега и да ги платиш по-късно?
Няколко пъти споменахме, че качествени безжични слушалки могат да бъдат доста скъпи, но това не означава, че трябва да отложиш покупката им или да направиш компромис с качеството, избирайки по-бюджетен модел.
Можеш да си вземеш модела wireless слушалки, който смяташ, че е най-подходящ за теб сега и да го платиш на части по-късно, по удобен погасителен план, заедно с Mokka, а скоро ще можеш да поръчаш и карта Mokka, с която да пазаруваш не само в магазините на нашите партньори, но навсякъде, където искаш. Колкото по-често ползваш услугите на Mokka, толкова повече удобни услуги ще имаш на свое разположение.
Започни още сега – регистрирай се в Mokka и разбери каква е сумата, с която можеш да разполагаш за покупки в магазините на нашите партньори.
Не отлагай шопинга – създай своя Mokka акаунт още сега!
Предимства и недостатъци на wireless слушалките
След като си поговорихме какво е важно при избора на wireless слушалки и ти дадохме няколко практични съвета, за да намериш подходящите за теб, време е да обърнем малко внимание и на предимствата и недостатъците им.
Предимства на wireless слушалките
Ето защо би искал да си вземеш безжични слушалки:
- липса на кабел – най-очевидното предимство, което ти позволява повече свобода и по-лесно движение и спорт;
- по-висок експлоатационен живот от кабелните, тъй като най-често кабелите дават дефекти и прекъсват, което прави слушалките неизползваеми;
- атрактивен и минималистичен дизайн и компактност;
- възможност за ползване на wireless слушалки на дистанция от основното устройство;
- някои модели предлагат и допълнителни функции, като фитнес тракер, монитор за сърдечен ритъм и дори вграден плейър.
Недостатъци на безжичните слушалки
Като всяко друго нещо, wireless слушалките също имат някои недостатъци, Обърни им внимание и прецени дали някой от тях е сериозен проблем за теб, тъй като това може да те накара да преосмислиш решението си за покупка на безжични слушалки.
- качеството на звука обикновено е по-ниско, в сравнение с кабелните слушалки;
- зарядната кутия обикновено не е много удобна за носене в джоба;
- не могат да се свържат към по-стари модели телефони, които не поддържат най-новата версия на Bluetooth;
- цената им е доста висока;
- трябва да се съобразяваш с капацитета на батерията и да я презареждаш.
Очевидно е, че най-сериозният недостатък на wireless слушалките е свързан с качеството на звука. Останалите недостатъци едва ли могат да се считат за значителни.
И на финала…
Вече знаеш предимствата и недостатъците на wireless слушалките, както и кои критерии са важни при избор на безжични слушалки и какво да търсите. Можеш да се връщаш към нашите препоръки всеки път, когато имаш колебание дали да избереш определен модел безжични слушалки, така че да избереш wireless слушалките, които ще отговарят перфектно на твоите нужди и изисквания.